Rozvědčík Randák chce na Hrad: Pomůže mi Švejnar. Janečka se prosit nebudu!

Praha - Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák, který začátkem tohoto týdne oznámil svůj záměr kandidovat na prezidenta, přeruší své členství ve správní radě Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karla Janečka, oznámil ve čtvrtek. V ekonomické oblasti bude Randákovi radit Jan Švejnar.

Přidejte svůj názor

Karel Randák

"Velmi dobře jsem si vědom rizik, která z tohoto rozhodnutí plynou. Za posledních několik měsíců jsme byli nejen já, ale i mé okolí a rodina vystaveni nejrůznějším tlakům. Chtěl bych proto poděkovat své ženě za její ochotu toto riziko osobních útoků akceptovat," uvedl Randák. Řekl, že se už ve středu konalo zasedání správní rady NFPK, kde požádal své kolegy, aby mu umožnili pozastavit členství ve správní radě fondu minimálně po dobu volební kampaně.

"To mi také bylo umožněno. Tímto krokem chci jasně deklarovat, že tato moje iniciativa je mojí soukromou iniciativou, která není nijak spjata s činností fondu," vysvětlil Randák s tím, že členství přeruší začátkem října po očekávané tiskové konferenci NFPK.

"Dovedu si představit, že pro mnohé lidi je to rozhodnutí neobvyklé, možná nepochopitelné až absurdní. V posledních několika letech jsem se intenzivně zabýval tím, proč fakticky některé procesy v naší zemi probíhají tak, jak probíhají. Některá zjištění, ke kterým jsem došel, mě vedou k tomu, že si myslím, že je potřeba s tou celkovou atmosférou korupce, klientelismu a podobných jevů něco dělat," prozradil bývalý šéf civilní rozvědky hlavní důvod ke své kandidatuře.

Tvrdí, že jeho činnost soukromníka narážela na nejrůznější limity. Nemohl například zveřejnit některé informace a neviděl na procesy, kterými jednotlivé kauzy procházely: "Pokud se tedy naskýtá příležitost ucházet se o funkci, která umožní člověku, aby výrazněji do těchto procesů zasáhl, tak je čistě logickým rozhodnutím, abych na tu funkci kandidoval. Myslím, že existují pravomoci prezidenta republiky, které nejsou aktuálně moc využívány."

Randák je si vědomý toho, že čas vymezený na sbírání podpisů pod kandidátskou petici není dlouhý, proto hodlá občany oslovit co možná nejdříve. Zároveň chce vyzvat některé nezávislé senátory, zda by nezvážili jeho podporu. O jménech prý ale prozatím jasno nemá.

"Jsem připraven oslovit i některé známé osobnosti, respektive nezávislé odborníky v nejrůznějších oblastech. S velkou radostí vám mohu oznámit, že jsem se pokusil oslovit pana profesora Švejnara, jestli by mi nebyl nápomocen konzultací v oblasti ekonomické. A dostalo se mi odpovědi, že se mnou rád bude spolupracovat," představil Karel Randák první z posil. Právě Jan Švejnar byl přitom ještě před několika dny jedním z nejžhavějších kandidátů na Hrad. Kandidovat však nakonec odmítl.

Randák chce během několika následujících dnů spustit své webové stránky a otevřít kancelář. Již ve středu otevřel transparentní účet na své jméno, na který mu zájemci budou moci zaslat finanční podporu. "Předpokládám a doufám v podporu spřízněných duší. Ale nebudu brát peníze od každého a hodlám poměrně důrazně selektovat, od koho si peníze vezmu a od koho ne. Nepočítám s žádnou monstrózní kampaní, ani velkou billboardovou kampaní," podotkl bývalý šéf civilní rozvědky a na dotaz novinářů dodal: "Na Karla Janečka se nebudu obracet v žádném případě." Randák tak chce předejít spekulacím, že si NFPK chce zřizovat mocenské centrum v podobě možného prezidenta.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama