Netransparentní úřady vnitru vyhovují! Přišlo naprosto s nemožným návrhem zákona!

Praha – Do včerejšího dne probíhalo připomínkové řízení k návrhu nového zákona o úřednících. Ten vyvolává znepokojení u řady ministerstev a ostře se proti němu ohradily i organizace bojující proti korupci. Kritizuje jej i starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pokud bude nárvh přijat, korupce bude dále bujet...

Všichni kritici poukazují na to, že návrh je nejen legislativně, ale i obsahově zcela špatně připraven. Základním problémem je sjednocující aspekt zákona, který má být pro celou státní správu. Zaměstnanci obcí vykonávají značně odlišnou práci oproti úředníkům ministerstva, je proto výhodné mít dvě právní normy pro správu.

„Stávající zákon o úřednících samosprávných celků z roku 2002 považujeme za dostačující,“ uvádí Birke. Za logické řešení považuje nabytí účinnosti u stávajícího služebního zákona z roku 2002, který byl přijat kvůli přístupovým požadavkům EU pro přistoupení České republiky, ale od té doby je jeho účinnost stále odsouvána, ačkoli je považován za velmi kvalitní.

„Předkladatel si navíc v důvodové zprávě libuje, že splnil ustanovení čl. 79 odst. 2 Ústavy České republiky. Toto ustanovení se však týká jen právních poměrů státních zaměstnanců, pane ministře Kubice, jen ti musí mít vlastní zákon. Do kategorie státních zaměstnanců přirozeně obecní zaměstnanci nespadají,“ upozorňuje Birke a dodává: „jako předseda Klubu starostů a primátorů za ČSSD se za to velmi přimlouvám. Bohužel zde platí přísloví práce kvapná, málo platná.“

Proti návrhu vystupuje Transparency International, Nadační fond proti korupci, Oživení a Inventura demokracie. Dokud však nebude vyvinuta snaha ze strany politiků, není možné změnit státní správu. Ti se návrhem snaží spíše zakonzervovat stávající stav.

Návrh zákona, který byl vytvořen ministerstvem vnitra, je kritizován, protože neodpovídá cílům, které měly být splněny. Nevede k odpolitizování, stabilizaci ani transparentnosti státní správy. Neobsahuje způsoby, kterými by bylo zabráněno zásahům do správy ze strany politiků, nechrání úředníky před politickou šikanou.

A to nejsou všechny problémy, které jsou spatřovány u tohoto návrhu. Není jasně stanoveno hodnocení zaměstnanců státní správy, není ani stanoven způsob přijímání nových pracovníků a ani neurčuje práva a povinnosti úředníků.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama