Stát nechal zmizet 8 miliard z recyklačních poplatků!

Praha - Analytik a koordinátor Nadačního fondu proti korupci Martin Soukenka připomíná, že v České republice dochází k prapodivnému nakládání s recyklačními poplatky. Ty by měly sloužit k ekologické likvidaci elektrospotřebičů. Realita je však jiná a na tomto druhu odpadu sběrné a svozové firmy rejžují miliony, aniž by byly jakkoli kontrolovány státem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

371

Na účtech soukromých firem, které se mají postarat o zpracování vysloužilých elektrospotřebičů pomocí recyklačních poplatků, které platí každý při pořízení nového elektrospotřebiče. „Spočítali jsme, že na účtech těchto firem by mělo být kolem 8 miliard, které tam ale nejsou. Nikdo náš výpočet doposud relevantně nezpochybnil. Poněvadž se jedná o soukromé společnosti (určené státem), nemá stát nad použitím těchto poplatků žádnou kontrolu,“ uvádí Soukenka.

Lidé z Fondu jsou přesvědčeni, že jde v kauze elektroodpadů o klientelismus a naprostou nehospodárnost. Úvodní fotka ukazuje jednu ze skládek elektroodpadu. Vzhledem k tomu, že peníze ve firmách nejsou k dohledání, lze předpokládat, že tak bude vypadat i budoucnost a k žádné ekologické likvidaci nedojde. Je těžké pak přesvědčovat lidi o nutnosti ekologických kroků.

Zdá se, že odpadky jsou stále byznysem pro mafii. Což Soukenka ukazuje na případu příbuzného ministra financí Kalouska: „ostatně, bratr bývalé manželky Miroslava Kalouska, který se zabýval i odpady, byl v roce 2002 zastřelen.“

Jak uvedl Fondu zdroj přímo z nitra jedné z podezřelých firem, u ministra životního prostředí bylo v létě lobbováno za rychlé přijetí zákona, který zajišťuje svozovým firmám monopolní postavení. „Ministru Chalupovi jsme ostatně poslali dopis s jednoduchými otázkami a doposud nám na ně neodpověděl,“ dodává.

Zdá se, že značně zbohatnout se dá i na odpadu. Soukenka to přirovnává ke kapitole knihy Akvárium od bývalého důstojníka sovětské vojenské rozvědky, kde trhovec „strejda Míša“ vysvětluje chlapci, jak podnikat. Člověk nemusí obchodovat zrovna se zlatem a diamanty, aby zbohatl, stačí mu prodávat tkaničky do bot.

Témata: NFPK | odpady
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama