Podle poloviny občanů reagovala vláda na finanční krizi špatně

Praha - Polovina občanů si myslí, že česká vláda reagovala na finanční krizi špatně, podle 13 procent dokonce velmi špatně. Vyplývá to z průzkumu Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu AV ČR zveřejněného ve středu.

Přidejte svůj názor

vláda ČR

Tři čtvrtiny občanů se domnívají, že se ekonomická situace ČR v roce 2009 zhoršila, podle třetiny dokonce velmi zhoršila. Jen pětina dotázaných se domnívá, že se ekonomická situace v ČR nezměnila. Pouze tři procenta uvedla, že se situace zlepšila.

Téměř polovina respondentů uvedla, že se jejich materiální životní podmínky nezměnily. Zhoršení zaznamenaly téměř dvě pětiny dotázaných. Ke zlepšení životního standardu došlo nejčastěji u lidí ve věku 20 až 29 let.

Negativní vliv krize na vlastní domácnost méně často vnímali absolventi vysokých škol, vysoce kvalifikovaní odborníci nebo vedoucí pracovníci a respondenti s dobrou životní úrovní. Naopak silně negativně rok 2009 vnímali dotázaní ve věku 45 až 59 let, lidé se základním vzděláním, nezaměstnaní, nekvalifikovaní dělníci a respondenti se špatnou životní úrovní.

Nejvíce se podle respondentů ekonomická situace promítla do zmrazení mezd, nižších příjmů a poklesu životní úrovně (71 procent), dále se projevila v nezaměstnanosti a propouštění z práce (35 procent), a ve zdražování (21 procent).

Přesně polovina respondentů si myslí, že vláda na vzniklou situaci reagovala špatně, podle 13 procent dokonce velmi špatně. Asi třetina dotázaných je naopak názoru, že si vláda počínala dobře. Necelá pětina (17 procent) nebyla s to reakci vlády na finanční krizi posoudit.

Témata: krize | Vláda ČR
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se naváží do Senátu: Odmítnutím Gerlocha uškodil Ústavnímu soudu

21.03.2019 16:35 Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta…

Zeman si přisadil: Existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a IS

21.03.2019 16:31 Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že z minulosti existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a…

Maláčová zakázala podřízeným poskytovat informace. Jako carevna, rýpla si…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Poslanci sněmovního sociálního výboru kritizovali dnes ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) za…

Babišův střet zájmů? Kraj zrušil rozhodnutí Černošic, věc se musí znovu…

21.03.2019 16:05 Aktualizováno Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama