Kandidáti na prezidenta: Dlouhý finišuje, Randák zaostává

Praqha - Poslední měsíc zbývá uchazečům o prezidentský post, aby sesbírali dostatečný počet podpisů pro své kandidatury. Z těch, kdo ještě padesátitisícovou hranici nepokořili, má k cílové pásce nejblíže exministrVladimír Dlouhý.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vladimír Dlouhý

"Blížíme se k potřebnému počtu podpisů, už jsme velmi blízko. Výsledek se chystáme oznámit v pondělí. Rozhodně však nepolevíme a budeme sbírat dál, celý zbývající měsíc, protože chceme mít jistotu a vytvořit si zásobu, kdyby snad s některými podpisy byl problém," uvedla členka Dlouhého předvolebního týmu. Zároveň doplnila, že v těchto dnech promýšlejí, jakým způsobem povedou horkou kampaň, aby sběr podpisů zintenzivnili.

Podobně optimistická nálada panuje také v táboře kolem tetovaného výtvarníka Vladimíra Franze. Mají zatím přibližně 23 tisíc podpisů, ale Jakub Hussar, organizátor iniciativy Vladimír Franz prezidentem, nepochybuje, že štěstěna jim bude nakloněna.

"Oproti uplynulým týdnům jsme v posledních osmi dnech zaznamenali rapidní nárůst, za tu dobu přibylo deset tisíc podpisů. Takže teď jsme těsně pod hranicí čtyřiadvaceti tisíc. To jsou ovšem podpisy, které evidujeme na naší adrese, počítáme taky s aktivitou spontánních sběračů. Nebojím se říci, že v ulicích jsou stovky samoorganizovaných dobrovolníků, o kterých ani nevíme. Nahlížíme na ně jako na žolíka, jsou naším želízkem v ohni," řekl Jakub Hussar.

Zhruba v polovině petičního běhu se nachází také Tomáš Vandas, kandidát pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti, jeho tým eviduje 28 tisíc podpisů. Vandas si uvědomuje, že mu kontroverzní postavení při sběru sympatizantů příliš nepomáhá. "Přiznávám, že sbírání podpisů jde těžko. Lidé se speciálně v mém případě bojí, že když svoje jméno spojí s mým, ohrozí je to v osobním nebo profesním životě," míní Vandas.

Svoje šance vidí padesát na padesát, nerad by propadal předčasné euforii. "Samozřejmě doufám, že to stihneme. Intenzivně pořádám mítinky, setkávám se s lidmi, do ulic vyrazí posílené počty našich dobrovolníků. Jsem ovšem realista," dodal Vandas.
 
Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák má z celé čtveřice nejméně důvodů k otvírání pěnivého vína. "Nemáme úplně kontrolu a přehled o tom, kolik podpisů jsme zatím nasbírali, ale rozhodně mohu říci, že je to v řádu tisíců, nikoli desetitisíců. Strategii na posílení máme, ale čeho se nám nedostává, je čas. Naštěstí se nám hlásí spousta dobrovolníků, pořád se nevzdáváme a doufáme, že stihneme petiční archy zaplnit včas," vyjádřil se za Randákův tým Karel Škácha.

Herečka a bývalá poslankyně Táňa Fischerová zatím netuší, kolik lidí už nad jejími petičními archy vzalo propisku do ruky. "Jsme decentralizovaní, takže já nemám vůbec představu, kolik už máme podpisů. Bude to buď radostné, nebo smutné překvapení," pousmála se Fischerová. Dodala, že její tým začne data kompletovat přibližně od poloviny října, aby měli k dispozici vypovídající čísla.

Vladimír Dlouhý má tak v současnosti největší šanci přidat se ke svým kolegům, kteří už padesát tisíc podpisů získali. Jedná se o Janu Bobošíkovou, Zuzanu Roithovou, Miloše Zemana a Jana Fischera. Vedle nich by se hlavou státu rádi stali i Přemysl Sobotka (ODS), Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Jiří Dienstbier (ČSSD), ti ovšem mají kandidaturu jistou, protože je do voleb vysílají jejích mateřské politické strany.

Termín první přímé volby prezidenta připadá na 11. a 12. ledna, případné druhé kolo se pak odehraje 25. a 26. ledna 2013.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se naváží do Senátu: Odmítnutím Gerlocha uškodil Ústavnímu soudu

21.03.2019 16:35 Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta…

Zeman si přisadil: Existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a IS

21.03.2019 16:31 Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že z minulosti existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a…

Maláčová zakázala podřízeným poskytovat informace. Jako carevna, rýpla si…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Poslanci sněmovního sociálního výboru kritizovali dnes ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) za…

Babišův střet zájmů? Kraj zrušil rozhodnutí Černošic, věc se musí znovu…

21.03.2019 16:05 Aktualizováno Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama