ŠOK! Nemocnici na Homolce tunelovali stejně jako Dopravní podnik!

Praha – Nadační fond proti korupci (NFPK) dnes na tiskové konferenci zveřejnil závažné skutečnosti týkající se Nemocnice na Homolce (NNH) za působení bývalého ředitele Vladimíra Dbalého. Podle analýz NFPK byla nemocnice dlouhodobě tunelovaná stejně jako Dopravní podnik hlavního města Prahy a dokonce i stejnými lidmi.

Karel Janeček z NFPK

Za jeho působení NNH dala vydělat soukromé společnosti ALSEDA, která je napojená na advokátní kancelář ŠACHTA & PARTNERS (dnes MSB Legal), respektive na Iva Rittiga, který je považován za jednoho z kmotrů ODS.

Odhalení se týká pronájmu skladů zdravotnického materiálu NNH, které zaručují plynulé zásobování nemocnice. Dodavatelé zdravotnických potřeb dodávají materiál do skladů, odkud si jej nemocnice v případě potřeby odebírá. Do července roku 2009 byla provozovatelem skladů NNH dceřiná společnost nemocnice a to HOLTE MEDICAL, která mimo jiné patřila mezi dodavatele materiálu.

Počátkem června zmíněného roku se však situace mění na základě uzavřených smluv tehdejším ředitelem nemocnice Vladimírem Dbalým. Nemocnice se tímto krokem vzdala toho, že skrze svoji firmu HOLTE MEDICAL bude provozovat sklady. Místo ní nastupuje společnost ALSEDA na základě smlouvy na 8 let a platí za pronájem skladů 140 tisíc korun NNH.

ALSEDA následně uzavřela s každým z dodavatelů zdravotnického materiálu smlouvu a inkasuje za uskladnění zboží a vedení skladu od každého dodavatele odměnu dle množství uskladněného materiálu za každý měsíc. Inkasuje samozřejmě i od společnosti Nemocnice na Homolce HOLTE MEDICAL.

Tyto odměny dělají dohromady dle analýz NFPK přes 8 milionů korun za měsíc pro společnost ALSEDA. Za každý rok tak dle organizace připravila společnost ALSEDA Nemocnici na Homolce o neuvěřitelných 100 milionů korun. Společnost HOLTE MEDICAL vyplácela novému provozovateli skladů až 2 miliony za každý měsíc. Došlo tak k velkému poškození Nemocnice na Homolce.

Co má společného s NNH s Dopravním podnikem?

Za společnost ALSEDA vyřizovala smlouvy s dodavateli advokátní kancelář ŠACHTA & PARTNERS (Š&P), která hraje velkou roli v průšvihu kolem tunelů v Dopravním podniku Prahy za generálního ředitele Martina Dvořáka. To však není jediná role v této kauze kanceláře.

Š&P zároveň poskytovala právní služby Nemocnici na Homolce pouze na základě vnitřního výběrového řízení a nikoli v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a Š&P inkasovala za období duben až prosinec 2009 10 milionů korun, za období leden 2010 až duben 2011 dokonce 18 milionů. NNH kvůli porušení zákona o veřejných zakázkách dostala pokutu od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže směšných 30 tisíc korun, které zaplatil ze své kapsy tehdejší ředitel Vladimír Dbalý.

Dceřiná společnost NNH HOLTE MEDICAL navíc dala společnosti ALSEDA plnou moc na zastupování ve svých záležitostech týkajících se vydávání materiálu ze skladů atd. V dozorčí radě jiné dceřiné společnosti NNH Homolka Premium Care byl právník Š&P David Michal.

Propletence pochybných firem kolem Š&P a Vladimíra Dbalého

V březnu roku 2009 byla založena společnost ACOL, jejímž vlastníkem se stala společnost CHEERLADE HOLDINGS LIMITED se sídlem na Kypru, která je vrcholnou společností advokátní kanceláře Š&P a je spojena s řadou pochybných zakázek v DPP.

ACOL v dubnu 2009 kupovala nemovitosti a jednala za ní Š&P. Společnost ACOL pro nákup nemovitostí vzala překlenovací úvěr ve výši 6 milionů korun od společnosti ALSEDA.

V květnu 2009 převedla společnost CHEERLADE svůj podíl ve společnosti ACOL na Denton Estates LLC (Delaware, USA) za 259 tisíc korun. Denton je přitom společnost, která bělala založena o rok dříve a vlastníkem byla společnost Gold Leaf LLC, benefičními vlastníky pak byli David Michal a Karolína Babáková z Š&P. V prosinci 2009 došlo k převodu 100% majetkového podílu na benefičního vlastníka Vladimíra Dbalého (otce ředitele NNH).

V březnu 2010 se stává společnost Denton 100% vlastníkem společnosti D +D consult, která byla dříve ve vlastnictví otce a syna Dbalých. D + D consult kupuje později za 5 milionů korun nemovitosti. V červnu roku 2010 je Š&P vytvořen projekt fúze, kdy dojde ke splynutí společností ACOL a D +D consult, přičemž zůstává ACOL a D + D consult zaniká.

NFPK se domnívá, že Vladimír Dbalý starší mohl získat majetek ve výši 11 milionů korun tak, že faktickým příjemcem není on, ale jeho syn. Nadační fond se domnívá, že nemovitý majetek mohl být odměnou řediteli NNH za vstřícnost vůči některým obchodním partnerům NNH, jako je například pronájem skladů společnosti ALSEDA.

Bývalý ředitel NNH Vladimír Dbalý v tuto chvíli kandiduje do Senátu za stranu Jiřího Paroubka NS-LEV21. Lidé z Nadačního fondu se domnívají, že mu jde především o zisk imunity, která by mohla docela pomoci.

NFPK má informace o dalších osobách, ale v tuto chvíli se zaměřil právě na Vladimíra Dbalého a jeho činnost. NFPK podá trestní oznámení ve věci tunelování Nemocnice na Homolce do čtrnácti dnů. V tuto chvíli totiž řeší záležitost kolem korupce na Ministerstvu práce a sociálních věcí, neboť k zatýkání došlo i na základě analýz Nadačního fondu.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Čína se ozvala: Česko by mělo přehodnotit vyloučení firem z dostavby…

28.09.2021 16:40 Čína očekává, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit její firmy ze soutěže na…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Senátoři ocenili medailemi šéfa BIS Koudelku nebo architektku Jiřičnou

28.09.2021 18:22 Aktualizováno Poveřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik…

Babiš bude jednat se šéfem Volkswagenu o továrně na akumulátory až po…

28.09.2021 09:08 Jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s ředitelem automobilky Volkswagen Herbertem Diessem o…

Omezení telemarketingu, objíždění cyklistů, vyloučení Ruska a Číny z…

27.09.2021 21:42 Aktualizováno Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Zeman oslavil narozeniny. Babiš řekl, jaký od něj dostal dárek

27.09.2021 21:14 Prezident Miloš Zeman dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) k úterním narozeninám lahev koňaku.…

Vláda schválila nákup protiraketového kompletu za 13,7 miliardy z Izraele

27.09.2021 20:30 Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového…

Vláda schválila návrh rozpočtu. ČSSD ho nepodpořila, chtěla vyšší platy

27.09.2021 17:08 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

27.09.2021 17:04 Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA.…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 13:16 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Havlíček odmítá účast ve vládě, která prosazuje vystoupení z EU

26.09.2021 17:57 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by byl ve vládě, která by…

Související:

Právě se děje

reklama