ŠOK! Nemocnici na Homolce tunelovali stejně jako Dopravní podnik!

Praha – Nadační fond proti korupci (NFPK) dnes na tiskové konferenci zveřejnil závažné skutečnosti týkající se Nemocnice na Homolce (NNH) za působení bývalého ředitele Vladimíra Dbalého. Podle analýz NFPK byla nemocnice dlouhodobě tunelovaná stejně jako Dopravní podnik hlavního města Prahy a dokonce i stejnými lidmi.

Karel Janeček z NFPK

Za jeho působení NNH dala vydělat soukromé společnosti ALSEDA, která je napojená na advokátní kancelář ŠACHTA & PARTNERS (dnes MSB Legal), respektive na Iva Rittiga, který je považován za jednoho z kmotrů ODS.

Odhalení se týká pronájmu skladů zdravotnického materiálu NNH, které zaručují plynulé zásobování nemocnice. Dodavatelé zdravotnických potřeb dodávají materiál do skladů, odkud si jej nemocnice v případě potřeby odebírá. Do července roku 2009 byla provozovatelem skladů NNH dceřiná společnost nemocnice a to HOLTE MEDICAL, která mimo jiné patřila mezi dodavatele materiálu.

Počátkem června zmíněného roku se však situace mění na základě uzavřených smluv tehdejším ředitelem nemocnice Vladimírem Dbalým. Nemocnice se tímto krokem vzdala toho, že skrze svoji firmu HOLTE MEDICAL bude provozovat sklady. Místo ní nastupuje společnost ALSEDA na základě smlouvy na 8 let a platí za pronájem skladů 140 tisíc korun NNH.

ALSEDA následně uzavřela s každým z dodavatelů zdravotnického materiálu smlouvu a inkasuje za uskladnění zboží a vedení skladu od každého dodavatele odměnu dle množství uskladněného materiálu za každý měsíc. Inkasuje samozřejmě i od společnosti Nemocnice na Homolce HOLTE MEDICAL.

Tyto odměny dělají dohromady dle analýz NFPK přes 8 milionů korun za měsíc pro společnost ALSEDA. Za každý rok tak dle organizace připravila společnost ALSEDA Nemocnici na Homolce o neuvěřitelných 100 milionů korun. Společnost HOLTE MEDICAL vyplácela novému provozovateli skladů až 2 miliony za každý měsíc. Došlo tak k velkému poškození Nemocnice na Homolce.

Co má společného s NNH s Dopravním podnikem?

Za společnost ALSEDA vyřizovala smlouvy s dodavateli advokátní kancelář ŠACHTA & PARTNERS (Š&P), která hraje velkou roli v průšvihu kolem tunelů v Dopravním podniku Prahy za generálního ředitele Martina Dvořáka. To však není jediná role v této kauze kanceláře.

Š&P zároveň poskytovala právní služby Nemocnici na Homolce pouze na základě vnitřního výběrového řízení a nikoli v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a Š&P inkasovala za období duben až prosinec 2009 10 milionů korun, za období leden 2010 až duben 2011 dokonce 18 milionů. NNH kvůli porušení zákona o veřejných zakázkách dostala pokutu od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže směšných 30 tisíc korun, které zaplatil ze své kapsy tehdejší ředitel Vladimír Dbalý.

Dceřiná společnost NNH HOLTE MEDICAL navíc dala společnosti ALSEDA plnou moc na zastupování ve svých záležitostech týkajících se vydávání materiálu ze skladů atd. V dozorčí radě jiné dceřiné společnosti NNH Homolka Premium Care byl právník Š&P David Michal.

Propletence pochybných firem kolem Š&P a Vladimíra Dbalého

V březnu roku 2009 byla založena společnost ACOL, jejímž vlastníkem se stala společnost CHEERLADE HOLDINGS LIMITED se sídlem na Kypru, která je vrcholnou společností advokátní kanceláře Š&P a je spojena s řadou pochybných zakázek v DPP.

ACOL v dubnu 2009 kupovala nemovitosti a jednala za ní Š&P. Společnost ACOL pro nákup nemovitostí vzala překlenovací úvěr ve výši 6 milionů korun od společnosti ALSEDA.

V květnu 2009 převedla společnost CHEERLADE svůj podíl ve společnosti ACOL na Denton Estates LLC (Delaware, USA) za 259 tisíc korun. Denton je přitom společnost, která bělala založena o rok dříve a vlastníkem byla společnost Gold Leaf LLC, benefičními vlastníky pak byli David Michal a Karolína Babáková z Š&P. V prosinci 2009 došlo k převodu 100% majetkového podílu na benefičního vlastníka Vladimíra Dbalého (otce ředitele NNH).

V březnu 2010 se stává společnost Denton 100% vlastníkem společnosti D +D consult, která byla dříve ve vlastnictví otce a syna Dbalých. D + D consult kupuje později za 5 milionů korun nemovitosti. V červnu roku 2010 je Š&P vytvořen projekt fúze, kdy dojde ke splynutí společností ACOL a D +D consult, přičemž zůstává ACOL a D + D consult zaniká.

NFPK se domnívá, že Vladimír Dbalý starší mohl získat majetek ve výši 11 milionů korun tak, že faktickým příjemcem není on, ale jeho syn. Nadační fond se domnívá, že nemovitý majetek mohl být odměnou řediteli NNH za vstřícnost vůči některým obchodním partnerům NNH, jako je například pronájem skladů společnosti ALSEDA.

Bývalý ředitel NNH Vladimír Dbalý v tuto chvíli kandiduje do Senátu za stranu Jiřího Paroubka NS-LEV21. Lidé z Nadačního fondu se domnívají, že mu jde především o zisk imunity, která by mohla docela pomoci.

NFPK má informace o dalších osobách, ale v tuto chvíli se zaměřil právě na Vladimíra Dbalého a jeho činnost. NFPK podá trestní oznámení ve věci tunelování Nemocnice na Homolce do čtrnácti dnů. V tuto chvíli totiž řeší záležitost kolem korupce na Ministerstvu práce a sociálních věcí, neboť k zatýkání došlo i na základě analýz Nadačního fondu.

Pentagon: Za výbuchy na ruské základně na Krymu může ukrajinský útok

13.08.2022 04:59 Výbuchy, které v úterý otřásly ruskou leteckou základnou Saky na okupovaném Krymu, způsobil…

Ruská armáda prý obsadila obec Pisky na východě Ukrajiny, Kyjev to popřel

13.08.2022 19:12 Moskva tvrdí, že získala plnou kontrolu nad důležitou obcí Pisky na východě Ukrajiny. Informaci…

Napadený Rushdie je na dýchacím přístroji, možná přijde o oko. Útočník byl…

13.08.2022 21:33 Britský spisovatel Salman Rushdie je po pátečním útoku spáchaném mužem libanonského původu…

Pokud Fiala neodvolá Rakušana, chce Babiš hlasovat o nedůvěře

13.08.2022 11:47 Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 21:39 Zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala dnes provoz na dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku nehoda dvou…

Vláda projedná zákon, který by umožnil znepřístupnit teroristický obsah na…

13.08.2022 15:28 Policisté budou moci přikázat českým i evropským poskytovatelům hostingových služeb na internetu…

Babiš chce hlasovat o nedůvěře, pokud Fiala neodvolá Rakušana

13.08.2022 11:47 Aktualizováno Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům…

Petr Pavel oficiálně svou prezidentskou kandidaturu oznámí počátkem září

13.08.2022 10:58 Někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel oficiálně svou prezidentskou…

Sněmovna bude jednat o Zemanově vetu snížení plateb za pojištěnce 26. srpna

12.08.2022 18:30 Vládní návrh zákona, který má letos snížit platby státu za státní pojištěnce do systému zdravotního…

Politici: Babiš dělá Česku v zahraničí ostudu

12.08.2022 14:25 Předběžné vyšetřování bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ve Francii pro…

Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO

12.08.2022 08:33 Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Oproti červnu posílilo o jeden procentní bod a…

Česká unie cestovního ruchu kritizuje návrh vyhlášky o nižších teplotách…

11.08.2022 21:58 Aktualizováno Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) kritizuje návrh vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o…

Babiše v Unhošti opět vypískali, v Ústí se do sebe pustili odpůrci a…

11.08.2022 16:16 Aktualizováno Protesty a potyčky mezi příznivci a odpůrci provázely dnes odpoledne mítink předsedy hnutí ANO…

Babiš by mohl oznámit rozhodnutí ohledně kandidatury na prezidenta 28.…

11.08.2022 12:24 Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš možná oznámí své rozhodnutí ohledně prezidentské…

Poslanci se mají zabývat kontakty šéfa civilní rozvědky 25. srpna

11.08.2022 12:15 Sněmovní komise pro kontrolu civilní rozvědky, tedy Úřadu pro zahraniční styky a informace, se bude…

Související:

Právě se děje

reklama