Reportéři ČT: matka pojišťovna vše zaplatí!

Praha – Představa krachu cestovní kanceláře, u které jsme si pořídili již rok vysněnou dovolenou, je noční můrou mnoha lidí. Jen letos zkrachovalo osm cestovních kanceláří, z nichž dvě nebyly dostatečné pojištěné. Jednou z nich je liberecká BG Travel. Na její případ se zaměřili v jedné z reportáží Reportéři ČT.

371

BG Travel vyhlásila úpadek v průběhu července. Ačkoli byla pojištěná, klienti s velkou pravděpodobností neuvidí ani korunu. Kancelář důchodkyně Marcely Pavelkové získala koncesi v březnu a už počátkem července na sebe vyhlásila úpadek.

Při uzavírání pojistky u Generali Pojišťovny totiž majitelka BG Travel v byznys plánu uvedla, že očekávaný obrat je 400 tisíc s 40 klienty. Na základě toho jí bylo umožněno uzavřít pojistnou smlouvu ve zmíněné výši, neboť se jednalo o odpovídající sumu.

Stejný byznys plán s přiloženou pojistnou smlouvou a dalšími dokumenty pak předložila na Ministerstvu pro místní rozvoj, které ji následně udělilo koncesi. Klíčovým dokumentem byla totiž pojistná smlouva, kterou předložila, ale s odstupem času se začala jevit jako zcestná.

Realita však byla jiná a během několika týdnů měli v cestovce obrat 8 milionů s tisíci klienty. Pojistná smlouva tak byla „lehce“ podceněná, neboť má být alespoň ve výši třetiny obratu. Při zjištění, že plán neodpovídá realitě, měla cestovní kancelář ze zákona povinnost změny nahlásit ministerstvu i pojišťovně.

Pojišťovna dokonce počátkem června zažádala cestovní kancelář, aby aktualizovala ekonomické údaje. Pavelková pojišťovnu kontaktovala, jednání o zvýšení pojistného posunula až na počátek července a ekonomické údaje pojišťovně neposkytla. Dřív totiž na sebe vyhlásila úpadek.

Klienti cestovky začali psát stížnosti na všemožné instituce. Z ministerstva přišla odpověď, že částku má uhradit pojišťovna, ale ta reagovala slovy, že cestovní kancelář nebyla dostatečně pojištěná, a tak nemohou vyplatit škodu. S čímž ovšem nesouhlasilo ministerstvo ani asociace cestovních kanceláří.

Jan Papež z Asociace Reportérům ČT sdělil, že pojišťovna musí klientům vyplatit škodu, neboť neexistuje pojem podpojištěná cestovní kancelář. Buď je pojištěná, nebo není. „V případě, že pojišťovna někoho pojistí, bere na sebe odpovědnost za vše, co následuje,“ dodal.

Generali se však s takovým tvrzením nehodlá smířit. Jiří Cívka uvedl, že pokud by to tak bylo, byl by popřen jeden z hlavních principů, na jakých pojištění funguje. Je jasně sjednaná částka a není proto možné, aby pojišťovna platila nad rámec smlouvy.

Ředitel odboru cestovního ruchu ministerstva Aleš Hozdecký však tvrdí, že v případě, kdy neposkytne cestovní kancelář pravdivé údaje, má být ochráněn především klient a pojišťovna tak platit v plném rozsahu.

Podle advokáta Jana Kalvody však je tento názor prapodivný, přístup „matka pojišťovna všechno zaplatí.“ Právní řád týkající se pojištění hovoří jasně o tom, že je dán limit horního pojistného plnění. Pojišťovna nemá žádnou povinnost platit více, než bylo sjednáno.

Dokument, který předkládala Pavelková ministerstvu o své praxi, hovoří také za své. Dříve pracovala v cestovní kanceláři, která zkrachovala. Majitelé této cestovky byly letos zaměstnanci paní Pavelkové v BG Travel a mají na sebe řadu exekucí.

Při zařizování koncese také nikoho nezajímalo, že Pavelková má na své jméno napsané ještě další dvě firmy, kde je jedinou majitelkou a jednatelkou. Zdá se však, že vedení těchto společností má v rukou jakýsi tichý společník, ačkoli uvádí, že peníze se tam žádný netočí. Pavelková si na zařízení kanceláře půjčila dvě stě tisíc, od koho ale odmítla uvést.

Situace v tuto chvíli vypadá tak, že Generali chystá žalobu na Ministerstvo pro místní rozvoj, protože se cítí poškozená jejími výroky. Ministerstvo chce podat trestní oznámení na Pavelkovou a klienti BG Travel se chystají žalovat stát.

Případ BG Travel jen dokazuje, jak snadno je právní řád ohledně cestovních kanceláří obejitelný a cestovku si v České republice může založit kdokoli.

Již od roku 1999 platí zákon, který nebyl ani jednou novelizován, přestože návrhů na jeho zlepšení byly desítky od Asociace i pojišťoven. Na ministerstvu měli více práce však s tím, aby tam uvedli nového ministra. Těch se vystřídalo od roku 1999 třináct.

V současné době je připravovaná novela, která má jít do legislativního procesu. Česká asociace pojišťoven však kritizuje ministerstvo, že ještě neviděla předkládaný návrh a ani se k němu nemohla vyjádřit, přestože měli slíbeno, že se jim dostane do rukou dříve.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

28.09.2021 11:20 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Babiš bude jednat se šéfem Volkswagenu o továrně na akumulátory až po…

28.09.2021 09:08 Jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s ředitelem automobilky Volkswagen Herbertem Diessem o…

Omezení telemarketingu, objíždění cyklistů, vyloučení Ruska a Číny z…

27.09.2021 21:42 Aktualizováno Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Zeman oslavil narozeniny. Babiš řekl, jaký od něj dostal dárek

27.09.2021 21:14 Prezident Miloš Zeman dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) k úterním narozeninám lahev koňaku.…

Vláda schválila nákup protiraketového kompletu za 13,7 miliardy z Izraele

27.09.2021 20:30 Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového…

Vláda schválila návrh rozpočtu. ČSSD ho nepodpořila, chtěla vyšší platy

27.09.2021 17:08 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

27.09.2021 17:04 Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA.…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 13:16 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Havlíček odmítá účast ve vládě, která prosazuje vystoupení z EU

26.09.2021 17:57 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by byl ve vládě, která by…

Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká…

26.09.2021 15:05 Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí…

Související:

Právě se děje

reklama