Randák: prezidentem tají důvody milostí!

Praha – O podpisy občanů umožňující kandidaturu na post prezidenta České republiky stále bojuje Karel Randák. Jakou politiku zastává tento dlouholetý bojovník proti korupci?

Přidejte svůj názor

Karel Randák

„Prezidentské pravomoci nejsou silné ani slabé, jsou odpovídající pozici prezidenta. Podstatné na postu prezidenta je, že byť nemá velmi silné zákonné pravomoci, tak má velmi silný vliv na politické a občanské dění,“ uvádí Karel Randák.

Jednou z výrazných prezidentských pravomocí je udělování milosti. Ten považuje Randák za důležitý, ale vidí v současném udílení milostí problém – nejsou dostatečně prezentovány důvody, které prezidenta k takovému kroku vedly. Do tohoto procesu by také mělo být zapojeno více odborných poradců, kteří by byli schopni případ posoudit.

Prezident by měl při jmenování lidí do vysokých funkcí, jakým je například ústavní soudce, dbát jak na odborná kritéria, tak i na morální aspekty kandidátů. Přidělit takový post ze známosti je pak zcela nemyslitelné.

„Veto zákonů patří mezi pravomoci prezidenta, které by měly být využívány, ne pouze pro prosazení osobního názoru, ale především ve prospěch celé společnosti,“ uvádí s tím, že je nutné minimalizovat četnost přílepků a hlavně je nutné posuzovat jejich účelnost a účelovost.

Pro dobrou reprezentaci České republiky by podle Randáka byl stav, kdy by se podařilo veškeré politické reprezentaci najít shodu v zahraničněpolitických a ekonomických otázkách. Prezident by neměl být solitér, ale měl by vyvíjet snahu dobrat se společné řeči.

Což se týká i shody ohledně Evropské unie. Je důležité, aby se na postoji k EU shodly všechny složky státní moci, ale je i podstatné, aby občané se shodli na jednotném přístupu. „Nepreferuji ani nekritický prounijní postoj, ale ani zarputilé odmítání všeho evropského,“ uvádí Randák s tím, že vstupem jsme se k něčemu zavázali, a není proto dnes možné pravidla začít porušovat.

Randák působil jako zpravodajský důstojník kontrarozvědky a jeho specializací byly ekonomické kauzy a boj proti organizovanému zločinu. Poté se dostal do civilní rozvědky a stal se také ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace. Připojil se k protikorupční organizaci Nadačnímu fondu proti korupci, který založil Karel Janeček, Stanislav Bernard a Jan Kraus, kde zastává místo ve správní radě. Své členství však pozastavil z důvodu kandidatury.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama