Dalík spěchal z vazby domů pod "maminčinu sukni". Topolánek už na něj čekal

Praha - Obvodní soud pro Prahu 4 propustil na svobodu lobbistu Marka Dalíka stíhaného kvůli údajnému podvodu v souvislosti s kauzou Pandur. Nevyhověl návrhu státního zástupce, aby ho poslal do vazby. Novinářům to řekl Dalíkův advokát Tomáš Sokol. Místopředsedkyně soudu Libuše Jungová dodala, že soud lobbistovi neodebral ani cestovní pas, přestože jej sám nabízel. Může cestovat, kam chce. Žalobce chtěl na muže uvalit vazbu kvůli obavě z útěku a ovlivňování svědků.

371

Podle Jungové nehrozí, že by lobbista utekl. V Česku má trvalé bydliště, rodinu i majetek. "Soudkyně neshledala ani důvodnou obavu z toho, že by obviněný mohl působit na dosud nevyslechnuté svědky, kteří se mají zdržovat v USA a Izraeli," řekla Jungová novinářům. Soud se podle ní nebojí ani toho, že by Dalík mařil vyšetřování. Dodala, že státní zástupce nepředložil žádné konkrétní důkazy o tom, že lobbista odcestuje nebo bude ovlivňovat svědky. 

Podle Jungové Dalík při svém výslechu řekl, že bude spolupracovat s policií, k samotnému obvinění se však nevyjádřil. "Obviněný se podrobně vyjadřoval ke svým osobním a majetkovým poměrům, k věci nevypovídal," uvedla. Veřejnost však před soudem neměla možnost Dalíka spatřit. Do soudní místnosti jej eskorta přivedla zadním vchodem, po skončení jednání odjel opět s ní. 

"Plně respektujeme rozhodnutí soudu. Pro mě je podstatné, že dál pokračuje vyšetřování," řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová České televizi. Státní zastupitelství podle ní už nemůže rozhodnutí soudu nijak napadnout. "V tomto případě nemáme opravný prostředek," uvedla. 

Vzetí Dalíka do vazby by mohlo státní zastupitelství znovu navrhnout jedině, pokud by se Dalík například nedostavoval k výslechům. "V případě, že by se vyhýbal trestnímu stíhání a mařil ho, může být návrh (na vzetí do vazby) podán opětovně," dodala Bradáčová. 

Blízký spolupracovník bývalého premiéra Mirka Topolánka se podle policistů pokusil o podvod, když žádal úplatek při jednání o nákupu transportérů Pandur pro českou armádu. Podle policie slíbil pomoc při sjednání zakázky, aniž mohl cokoli reálně ovlivnit. V případě odsouzení mu hrozí až desetileté vězení. Server lidovky.cz uvedl, že Dalík odpoledne přijel do svého domu na Hradčanech a že už tam na něj čekal právě bývalý premiér a někdejší předseda ODS Topolánek. 

O nákupu 107 transportérů za 14,4 miliardy korun rozhodl Topolánkův kabinet na jaře 2009, smlouva byla s rakouskou firmou Steyr podepsána krátce poté. O více než rok později se o pořízení pandurů začal zajímat také česko-rakouský policejní tým. V květnu 2011 pak média zveřejnila výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek. Ten údajně dosvědčil, že si Dalík řekl o zhruba půlmiliardový úplatek. Lobbista to označil za "úplný nesmysl". 

Policie se podle informací deníku E15 při obvinění Dalíka opírala mimo jiné o svědectví bývalého diplomata USA v Bosně a Hercegovině a pozdějšího poradce firmy Steyr Victora Jackoviche.

Piráti a STAN nechtějí orbanizaci Česka, jednali se zástupcem maďarské…

28.09.2021 21:44 Zástupci Pirátů a STAN, kteří se dnes videokonferencí spojili s budapešťským primátorem a jedním z…

Senátoři ocenili medailemi šéfa BIS Koudelku nebo architektku Jiřičnou

28.09.2021 18:22 Aktualizováno Poveřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik…

Babiš bude jednat se šéfem Volkswagenu o továrně na akumulátory až po…

28.09.2021 09:08 Jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s ředitelem automobilky Volkswagen Herbertem Diessem o…

Omezení telemarketingu, objíždění cyklistů, vyloučení Ruska a Číny z…

27.09.2021 21:42 Aktualizováno Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Zeman oslavil narozeniny. Babiš řekl, jaký od něj dostal dárek

27.09.2021 21:14 Prezident Miloš Zeman dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) k úterním narozeninám lahev koňaku.…

Vláda schválila nákup protiraketového kompletu za 13,7 miliardy z Izraele

27.09.2021 20:30 Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového…

Vláda schválila návrh rozpočtu. ČSSD ho nepodpořila, chtěla vyšší platy

27.09.2021 17:08 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

27.09.2021 17:04 Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA.…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 13:16 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Související:

Právě se děje

reklama