U Jílkové: Tady pomůže jen revoluce!

Praha – Zásady bezpečnosti práce jsou na mnoha pracovištích ne zcela dodržovány. V tomto týdnu se proto problematikou zabývala Michaela Jílková v pořadu České televize Máte slovo.

Michaela Jílková

Hostem ve studiu byl generální inspektor státního úřadu práce Rudolf Hann, ředitel odboru bezpečnosti velké stavební firmy Juraj Novodomec, členka Rady vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci Libuše Bělohlávková a prezident Asociace pracovních agentur Radovan Burkovič. Za veřejnost se vysílání účastnil Vladislav Kozák, který se stal vinou pracovního úrazu částečně invalidní, a podnikatel ve stavebnictví Milan Cach.

Nejvíce bojovou náladu ve studiu předvedl podnikatel Cach, který se hned po představení pustil ostře do kritiky současných poměrů a vytrval až do konce pořadu i se skákáním ostatním do řeči, přestože byl mnohokrát usměrňován.

Cach je přesvědčen, že bezpečnost práce se u nás dlouhodobě a ve velkém porušuje. Příčinou takového stavu mohou být cizinci pracující na stavbách. Jen aby získali peníze, přicházejí do České republiky, a proto raději ani nic neřeknou, jestliže se k nim zaměstnavatel nechová nejlépe. Cizinci navíc kolikrát pracují na stavbách načerno, takže si nemohou jít stěžovat.

Agenturami sehnaní pracovníci jsou nuceni kolikrát na stavbách dřít jako otroci a jsou ještě ke všemu vydíráni, neboť subdodavatelské firmy dle něj bezpečnostní pravidla nedodržují.

Cach ale přichází s další připomínkou: v českém prostředí je v oblasti stavebnictví velký korupční potenciál. Připomíná informaci, kdy jedna z největších stavebních společností u nás SKANSKA odmítla jet v korupčních zakázkách a zakázky ji brzy prudce klesly.

Jiným problémem je dle Novodomce ten aspekt, že dnes jsou vybírané firmy především na základě toho, jak rychle jsou schopné zrealizovat stavbu a za kolik. Hlavní roli zde proto hraje rychlost a levnost. Ve společnosti, kde pracuje, však dle jeho slov k porušování bezpečnostních předpisů nedochází.

Asociace pracovních agentur odmítá spolupracovat s firmami, které by porušovaly bezpečnost, dle Burkoviče. S takovými firmami, které nedbají na bezpečnostní oděvy či přestávky, se asociace rozchází a udává.

Novodomec přišel i s myšlenkou, že pokud je někdo k porušování předpisů nucen, má si stěžovat. Nastává tu ale velké ALE. Je mnoho míst, kde při snaze o zlepšení i bezpečnostních podmínek na pracovišti zaměstnavatel nespokojenci jednoduše řekne: za branou čeká dalších padesát, jestli jsi nespokojený, náhradu mám.

Svědčí o tom i případ pana Kozáka, který několikrát upozorňoval na špatný přístroj, ale byl ignorován. Zmíněný špatný stroj jej pak připravil o tři prsty. Zaměstnavatel pana Kozáka přesvědčoval, ať nic nenahlašuje, že mu to teda uznají jako pracovní úraz. Tak se následně stalo, avšak nakonec byl pan Kozák vyhozen.

Bouřlivý Cach však ve studiu uvedl, něco co rozhorlilo generálního inspektora Hanna. Řekl, že problém tkví v tom, že velké stavební firmy mají podchycené politiky a ministerstva, kteří jim také zakázky přihrávají a chrání je před kontrolami. Hann rázně odmítl, že by měli politici obšlápnutou inspekci, že by vše měly vrcholné orgány domluvené s inspekcí.

Podle Cacha je velmi nutné, aby bylo předcházeno uzavírání nemorálních smluv. Vinu se jal svalovat na státem nastavení pravidla. „Sedněte si se všema politikama a dejte ten systém dohromady, nedá se tady žít,“ uvedl a dodal: „to není o tom, že půjdete na stavbu a budete rozdávat pokuty a oni budou rozdávat pokuty taky, protože mě jako subdodavateli dáte pokutu a oni mi dají trojnásobně větší a seberou mi všechno, co mám vydělané v penězích.“

Hann se však všemu brání. Inspekce měla provést 15 tisíc kontrol za letošní rok a zabývá se dle jeho slov opravdu každým podnětem. Bránil se i nařčení, že inspekce vše provádí v kanceláři za stolem. Hann připomněl, že jsou záležitosti, které nejde zkontrolovat jinak než na základě dokumentů.

Politiky však téma zajímá jen velmi okrajově, uvedla Bělohlávková. Zdravotní pojišťovny by měli tlačit na zaměstnavatele například výhružkou penalizací, jestliže nebude dodržovat bezpečnostní předpisy. Ročně pojišťovnám platí zaměstnavatelé 6,3 miliardy korun, vyplatí přes 1,3 miliardy a 2,1 jde na renty. Zbytek je převeden jako příjem státního rozpočtu a pojištovny.

Je tu řada odborníků, kteří se snaží tlačit na politiky, aby se začali bezpečností na pracovištích zabývat, ale bohužel není zde politická vůle.

Cach bojovnost nevzdal do posledních minut pořadu a pronesl své přesvědčení: „tady pomůže jen revoluce!“

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama