Joch: Dostavba Temelína je zbytečné vyhazování peněz! Mládek (ČSSD) souhlasí

Praha – Otázka, jaká firma by měla vyhrát tendr na rozšíření Jaderné elektrárny Temelín, je v českém prostředí značně ožehavá. Nevládní nezisková organizace Evropské hodnoty proto uspořádala debatu nad tezí „zájmem České republiky je, aby se na rozšíření Jaderné elektrárny Temelín nepodílely ruské firmy.“

Potřebujeme vůbec rozšíření Temelína?

Souhlasné stanovisko s myšlenkou zastával ředitel Občanského institutu a dnes již bývalý poradce premiéra Petra Nečase kvůli kritice Václava Klause Roman Joch a redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundera. Druhou stranu barikády a tedy myšlenku, že by mělo být ruské firmě povoleno ucházet se o zakázku rozšíření Temelína, reprezentoval stínový ministr financi z ČSSD Jan Mládek a analytik Diplomat Services Ondřej Šlechta.

V roce 2009 zahájil ČSZ tendr na výběr firmy, která by rozšířila jadernou elektrárnu o dva bloky. K červenci tohoto roku dostal ČEZ tři nabídky. O zakázku se uchází americký Westinghouse, česko-ruské konsorcium MIR a francouzská Areva, ta však byla ze soutěže vyloučena kvůli technickým problémům. V prosinci by měl ČEZ zveřejnit pořadí firem a v průběhu roku 2013 by měly být vylepšené nabídky a rozhodování vlády o firmě, která bude nakonec rozšiřování jaderné elektrárny na starosti.

Dle Jocha je téma rozšíření Temelína tak ožehavé, že kvůli němu možná padne i současná vláda. On sám váhá, jestli jsou další dva bloky vůbec potřebné, na čemž se shoduje i se svými rivaly v rámci diskuze. Mládek vidí důvody, proč netrvat na rozšiřování jaderné elektrárny. Německo po Fukušimě změnilo energetickou politiku, která má velký vliv na tu českou. Navíc i Francie snižuje podíl jaderné energie. Takový přístup v zemích Evropské unie zvyšuje investiční riziko.

Jestliže však má dojít k rozšíření, je Joch přesvědčen, že Rusové by se neměli účastnit ani soutěže. Důvod, proč by se rusko-české konsorcium nemělo podílet na rozšíření, spočívá v tom, že to není podle Jocha v souladu s českými zájmy i hodnotami. S čímž souhlasí i Kundera a je přesvědčen, že Rusové by u nás chtěli uplatňovat své hodnoty.

Vyloučení ruské společnosti ze soutěže by však neslo velké negativum, které připomíná Mládek. Už by se nejednalo o soutěž, neboť v této chvíli soupeří Westinghouse a rusko-české konsorcium. Jeho vyloučení by tak vedlo ke zničení soutěže. Tím by se zhoršila i pozice České republiky pro vyjednávání o ceně zakázky a Westinghous by si diktoval podmínky. Takže ruskou firmu potřebujeme, i kdyby jen kvůli tomu, aby proběhla férová soutěž.

Měla by zde být podle Jocha snaha o diverzifikaci a ne, abychom byli závislí jen na jednom monopolu, jakým pro nás Rusko svým způsobem je. Dodává nám totiž jak plyn, tak i palivové tyče do jaderných reaktorů. Šlechta právě z toho důvodu rozumí obavám z Ruska, avšak například na Slovensku stavěla ruská firma a žádné obavy odtamtud nejsou slyšet. 

Podle Kundery je také důležité si uvědomovat u tak velké zakázky velký korupční potenciál, který dle něj vzroste s účastí ruské firmy na zakázce. Ruské vnímání právního prostředí je totiž trochu jiné než v Evropské unii.

Pochybné jednání Ruska vůči ČR se projevilo i v proslovu šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, který apeloval na ČR a Polsko, aby si uvědomily, že jsou východní Evropou a tedy i v ruské sféře zájmu, což připomněl Kundera. Skrze tuto velkou zakázku Rusko chce podle Kundery uplatnit svůj vliv u nás.

Dalším důvodem, který uvedl Joch, je to, že vedení Ruské federace zastrašuje naše alianční spojence a pokračuje v chování, jako bylo běžné od Sovětského svazu za studené války, a ČR by měla být loajální vůči spojencům. Navíc jsou ruské firmy součástí vládního režimu. A Kundera je přesvědčen, že konsorcium je prokremelskou firmou, o čemž svědčila přítomnost člověka z ruského velvyslanectví v publiku, který uvedl, že rozšíření Temelína podporují.

Mládek uvedl, že takové všelijaké rozhodování působí jako, kdybychom se teprve rozhodovali, jakým směrem půjdeme, jestli vstoupíme do NATO a EU, čemuž napomáhá i proruský euroskeptický prezident Václav Klaus. Je přesvědčen, že dokud bude fungovat Evropská unie, měli bychom mít jasno v tom, kam směřujeme. „Skoro to vypadá, že tu zakládáme novou Varšavskou smlouvu,“ dodává.

Avšak právě kvůli euroskepticismu není jisté, zda budeme stále směřovat stejně, neboť takové projevy oslabují naší pozici v rámci integrované Evropy. Kundera se dokonce domnívá, že větší vliv Ruska u nás skrze zakázku rozšíření Temelína, by zdestabilizovalo naší pozici ještě více.

Mládek však proti těmto argumentům oponuje jednoduchým: a mají lidé kvůli tomu, že nechceme ruskou firmu při rozšíření Temelína, platit po padesát let dražší energii? Za výhodu, ať už by zakázku dostali Američané či Rusové, považuje situaci, kdy by vítěz spolupracoval s českými firmami, což by přineslo pracovní příležitosti.

Jaderná energetika je pro Českou republiku velmi podstatná, neboť zde nemáme ideální podmínky pro uplatnění obnovitelných zdrojů. Podle Kundery bychom měli přemýšlet i nad jinými zdroji energie, ale ČR má problémy v této oblasti. V naší zemi nefouká ani nesvítí Slunce, tak jak by bylo třeba. V potaz tu proto přichází buď prolomení těžebních limitů uhlí, nebo využití jádra.

Pořadatel debat o českých zájmech je nevládní proevropská organizace Evropské hodnoty, která skrze vzdělávání a výzkum usiluje o rozvoj občanské společnosti a zdravé tržní prostředí.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Související:

Právě se děje

reklama