Politologové upozorňují na vzestup KSČM a pnutí v ODS

Praha - Politologové si v souvislosti s výsledky krajských a prvního kola senátních voleb všímají hlavně vzestupu KSČM. Míní, že jde o výraz růstu napětí ve společnosti. Zvýší se tlak na vládu a pnutí v ODS, myslí si někteří odborníci oslovení ČTK. Vítězství ČSSD se podle nich čekalo, za překvapení považují výsledky KSČM a také lidovců.

371

V krajských volbách je sečtena naprostá většina okrsků. ČSSD vyhrává v devíti krajích, KSČM ve dvou, ODS a Starostové pro Liberecký kraj v jednom. Opoziční ČSSD vyhrála i první kolo senátních voleb. ČSSD a KSČM mají šanci samy získat v Senátu ústavní většinu, k níž potřebují 15 z 25 možných mandátů. Jistých mají deset díky vzájemným duelům. Vliv ODS v Senátu se oslabí. 

Vladimíra Dvořáková uvedla, že krajské volby tradičně řada lidí využívá k tomu, aby vyslala poselství vládě. Velmi dobrý výsledek komunistů ale podle ní svědčí o tom, že voliči se rozhodli dát vládě opravdu "silný signál". "Míra nespokojenosti je hodně velká," uvedla. Tlak na kabinet i na pozici premiéra a předsedy ODS Petra Nečase teď podle ní vzroste. 

Dvořáková si však nemyslí, že neúspěch ODS v krajských a senátních volbách znamená, že Nečas musí odstoupit. "Ale z hlediska toho vnitropolitického boje a tlaku je to něco, co velmi výrazně oslabuje pozici premiéra," řekla ČTK. Platí to přitom podle ní jak pro Nečasovu funkci premiéra, tak předsedy ODS. Také slabý výsledek TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) může lidi z hnutí STAN přivést k úvahám, zda je pro ně další spojenectví s TOP 09 perspektivní, soudí politoložka. 

Bohumil Doležal si myslí, že není důvod, aby vláda kvůli krajským volbám odcházela, ale neúspěch vládních stran podle něj tlak na kabinet zvýší. A navíc se "velmi výrazně prohloubí ten rozkol v ODS," očekává politolog. V ODS je skupina poslanců odmítajících podpořit daňový balíček, který vláda pokládá za klíčový pro udržení své rozpočtové strategie. "Rebelové" v ODS vezmou podle Doležala nevalný volební výsledek ODS jako argument ve prospěch svých názorů. "Snažím se (sám sebe) přesvědčit o tom, že to ("rebelie" v ODS) není inspirované z Hradu, ale pořád mně nejde," dodal. 

Politolog Jan Outlý ČTK řekl, že volby vlastně nemají zřejmého vítěze. Sociální demokraté sice vyhráli, ale ve srovnání s krajskými volbami před čtyřmi lety část voličů ztratili. "KSČM by mohla být jako vítěz, na druhou stranu KSČM tím přichází o svou výhodnou pozici protestní strany," řekl. Komunisté teď podle něj budou muset převzít část politické odpovědnosti. "Nejsem si jistý, jestli to zcela upřímně ta strana chtěla," dodal. 

ODS je podle něj jednoznačně poraženou stranou. Navíc je to prý osobní Nečasova porážka, a to s ohledem na to, že občanští demokraté vyhráli jen v Plzeňském kraji. Tam kandidátku vedl Jiří Pospíšil, a toho z kabinetu nedávno odvolal právě Nečas. Porážkou skončily podle Outlého volby i pro TOP 09 a STAN, i když to interpretují tak, že to byly jejich první volby a vlastně nemohly jinak než posílit. Outlý ale uvedl, že Starostové a nezávislí se od začátku profilují jako hnutí zaměřené na regiony a jejich potenciál byl v tomto ohledu vyšší, než jsou nynější výsledky voleb. 

Pokud jde o ODS, která se s vnitřními rozbroji potýkala již v minulosti, a to i za Nečasova předchůdce Mirka Topolánka, podle Outlého jsou nyní spory uvnitř této strany hlubší než před čtyřmi lety. 

"Zajímavé není to, že vládní strana prohrála, ale že prohrála s tak bídným ziskem, a ještě zajímavější je, že hlavní opoziční strana nevyhrála se ziskem nijak dramatickým," komentoval pro ČTK výsledky voleb politolog Tomáš Lebeda. Upozornil na to, že v krajských volbách v roce 2004 byla ODS v obdobné situaci jako dnes ČSSD, ale vyhrála daleko výrazněji. "Ten, kdo může skutečně oslavovat úspěch, jsou komunisté, a do jisté míry mohou být potěšeni i lidovci. Tento výsledek, který vůbec není špatný, by jim mohl pomoci k návratu do parlamentní politiky," uvedl Lebeda. 

Souhlasil s výrokem předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, podle něhož volby odrazily nesouhlas lidí s reformami. "Pokud máte pravicovou vládu v době rostoucí ekonomické krize a zvyšující se nezaměstnanosti, je logické, že roste podpora levice," řekl politolog. Podle něj by se však z výsledků voleb "druhého řádu" neměly vyvozovat existenční důsledky pro vládu. "Vláda má realizovat politiku, která je plánována na čtyři roky a výsledky zpravidla přináší až v druhé části tohoto období. Současná vláda by proto své čtyři roky měla dostat," řekl Lebeda. Dodal však, že je otázkou, zda toho současná vláda bude schopna, protože se sama "vnitřně drolí" a má velký problém, jak si udržet většinovou podporu. 

Podle ostravského politologa Tomáše Jarmary volby potvrdily rostoucí napětí ve společnosti. "Vítězství ČSSD se očekávalo, skutečným překvapením těchto voleb jsou výsledky komunistů. Právě to je signál nespokojenosti, kterou pociťuje veřejnost se současným společensko-ekonomickým systémem," řekl ČTK Jarmara. Souhlasil s výrokem Petra Nečase, že krajské volby by vládu ovlivnit neměly, ale upozornil na to, že špatné výsledky mohou mít dopad uvnitř stran, především u ODS. "Je možné, že vláda padne - ale padne zevnitř," odhadl politolog.

Témata: ODS | Volby 2012

Zeman se vrací do úřadu, na programu jsou schůzky se Schillerovou, Fialou…

22.09.2021 08:13 Tři schůzky s představiteli vlády i opozice má dnes na programu prezident Miloš Zeman na zámku v…

Babiš pojede na maďarsko-srbskou hranici, podívá se na pohraniční plot

22.09.2021 08:09 Český premiér Andrej Babiš dnes navštíví maďarsko-srbskou hranici, kde si prohlédne zabezpečení…

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Související:

Právě se děje

reklama