Reportéři ČT: nekalé praktiky v Ústeckém kraji ve prospěch politiků ODS!

Praha – Na severu Čech dochází k pronajímání areálů hraničních přechodů. Reportéři ČT se zaměřili na jednání v Ústeckém kraji, kde tyto komplexy získali prapodivným způsobem politici ODS Alexandr Novák a Patrik Oulický.

To je jedno, že budeme mít o 30 milionů méně...

O budovy jednoho z hraničních přechodů projevila zájem firma Armex Oil, neboť přechody mezi ČR a Německem jsou velmi lukrativní. Ředitel firmy Tomáš Paták uvádí, že věděl, že budovy budou pronajímány pro komerční účely.

Firma Armex Oil měla vytvořený byznys plán, však nebylo jí umožněno se o areál ucházet. Kraj však neustále uváděl, že se vše teprve chystá. Najednou již měla areál v pronájmu firma napojená na ODS a běželo řízení na vytvoření čerpací stanice, která zde měla být vytvořena.

Rada kraje se totiž rozhodla převést tyto lukrativní nemovitosti z Krajského úřadu Ústeckého kraje do správy příspěvkové organizace Správa a údržba silnic Ústeckého kraje. Ta vyvěsila informace o nabídce pronájmu v budově svého sídla, kde nebylo na očích.

Pokud by kraj vyvěsil nabídku na své úřední desce a registru veřejných zakázek minimálně na 30 dní, což je dáno ze zákona, firma Ermex Oil by měla příležitost si nabídky všimnout a ucházet se o ní. Zdá se však, že se to někomu nehodilo.

Firma Armex Oil tímto způsobem byla obejita, a vedení se proto rozhodlo bránit. Podle mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje uvedla, že kraj může dle svého uvážení převádět majetek na příspěvkovou organizaci a soud jim nic nevytkl. 

To však vyvrací vyjádření mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem. Soud prvního stupně konstatoval, že byl obejit zákon a odvolací soud dokonce to, že byl porušen zákon o krajském zřízení, Ústecký kraj měl zveřejnit nabídku na pronájem těchto pozemků, ale neučinil tak.

S rozsudkem soudu kraj nesouhlasí, proto je zpracováváno dovolání, neboť Ústecký kraj neměl v úmyslu porušovat nebo obcházet zákon. To, že soud došel k jinému názoru, podle mluvčí neznamená, že by kraj chyboval.

Kraj tak přihrál majetek firmám za podivných okolností. Nájemci platí 60 tisíc korun měsíčně, přestože Armex Oil bylo ochotná nabídnout až 160 tisíc. Byl by to značný rozdíl, když jsou smlouvy podepsané na 25 let, což dělá až 30 milionů. Technický náměstek Správy Jaroslav Tačner vyjádřil na kameru lítost nad tím, že se taková firma neobjevila už při vypsání nabídky.

Areál si pronajala firma Energetické a dopravní stavby. Jedním z majitelů je Patrik Oulický. Tato firma podle rozsudku nejednala v rozporu se zákonem. Následky soudního rozhodnutí jí však poškodily a znemožnily realizovat investiční záměr. V tuto chvíli chce náhradu škody po příspěvkové organizaci.

Alexandr Novák se odmítl vyjádřit pro Reportéry ČT. V současné době je odsouzen za korupci a chystá se do vězení na čtyři roky. Přesto ve svých podnikatelských aktivitách pokračuje. Jeho jiná firma získala podobným způsobem šest areálů na severu Čech. Zde jsou smlouvy platné, ale je jen otázkou, jestli proto, že je u soudu nikdo nenapadl.

Pro veřejné rozpočty až taková výhra být nemusí, že kraj pochybil a porušil zákon, a tak si bude pravděpodobně Novák i Oulický nárokovat patřičné odškodnění za zmařenou investici.

Témata: ODS | zákony

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 16:24 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama