Vláda občany navedla, aby zvolili komunisty!

Praha – Člen analytického týmu Nadačního fondu proti korupci Martin Soukenka se zamýšlí nad státním dluhem a jeho nevětším viníkem. Na základě logiky dospěl k zajímavému závěru a to k tomu, že státní dluh je v souvislosti s růstem HDP stejný.

Přidejte svůj názor

Petr Nečas
doporučujeme

Kdo je více zadlužen, má-li osoba A dluh sto tisíc korun, zatímco osoba B milion korun? Soukenka upozorňuje, že nelze říci, že větší dluh má jednoznačně osoba B. Vše totiž může měnit výše příjmu obou osob. Pokud osoba A vydělá na splacení dluhu za půl roku a osoba B zase na svůj dluh během jednoho měsíce, je podle Soukenky jasné, že více a hůř je zadlužena osoba se zdánlivě menším dluhem. Jak ukazuje na příkladu, je nutné u státního dluhu sledovat nejen jeho výši, ale i ekonomický růst.

Soukenka kritizuje ty, mezi něž patří novináři, politici, ale i ekonomičtí „experti", kteří bez hlubší analýzy prohlašují, jaká vláda zadlužila Českou republiku víc. „Dluh je totiž potřeba poměřovat s tím, co vyděláte," upozorňuje Soukenka.

Na základě poměření se pak ukáže následující: za vlády levice 1999-2006 činil celkový dluh ve vztahu k HDP 2,5%, stejný výsledek pak vychází i v ostatních obdobích trvání České republiky. V letech 1993-1998 a 2007-2011 za vlády pravice je dluh také 2,5%.

„Současnou rétorikou se tedy ptám: kdo se chová více neodpovědně a kdo více zadlužuje? O vlivech světové krize nehovořte, je to jenom výmluva – stejně, jako když německá armáda, která vtrhla do Ruska v letním oblečení a s oleji, které na mrazu nemazaly, naříkala, že nebýt té zatracené zimy, určitě by Rudou armádu porazila. Kdo by to byl řekl, že v Rusku může být zima," kritizuje umělé strašení hospodářskou krizí, která je současně výmluvou.

Připomíná, že dříve bylo heslem doby slovo „růst", zatímco dnes je neustále slyšet pouze „dluh" či „zadlužení". Soukenka upozorňuje, že je jedna země, která má i v současné době každoroční růst kolem 10% a dluh v poměru s HDP téměř žádný. Vliv této země neustále roste, dalo by se říct, že jí patří čtvrtina Ameriky, kupuje doly nerostných surovin či poskytuje úvěry kdekomu – „tou zemí je komunistická Čína."

„Jeden čelný politik volal svého času o nutnosti zastavit zadlužování. Možná, že ho voliči v těchto volbách poslechli více, než si sám přál," rýpe do výsledků voleb do krajských zastupitelstev, ve kterých propadly pravicové strany, zatímco komunisté budou mít s velkou pravděpodobností prvního hejtmana v Ústeckém kraji a zažívají tak obrovský úspěch.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prochází tisíce lidí. Milion chvilek na Václavském připomíná rok…

21.08.2019 19:38 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Střet zájmů? Černošice zřejmě opět rozhodly v neprospěch Babiše, odvolal se

21.08.2019 17:54 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odvolal proti novému rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama