Gajdůšková: stydím se za českého prezidenta!

Praha - Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková z ČSSD se stydí za výroky prezidenta Václava Klause, které pronesl k udělení Nobelovy ceny míru Evropské unii. Věčný euroskeptik Klaus považuje cenu pro EU za špatný vtip a zpochybňuje správnost jejího udělení unii.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Václav Klaus
doporučujeme

„Udělení Nobelovy ceny míru Evropské unii je uděleno po zásluze. Stydím se za vyjádření prezidenta České republiky k této významné události. Jsem pobouřena výroky jeho poradců a stoupenců svědčících nejen o ignoranci a neznalosti faktů, ale i o bohapusté neúctě k oněm šedesáti miliónům mrtvých, kteří položili své životy v obou světových válkách, a kvůli nimž otcové zakladatelé evropského projektu hledali cesty, jak válečný konflikt z Evropy navždy vyloučit," uvedla Gajdůšková.

Reakce hlavy státu ji dohnala k úvahám, zda je národ skutečně až tak „okoralý, necitlivý a sobecký". Snaha o vytvoření světa bez válek by mělo být oceňováno každým a ne, aby pro nás byl důležitější pouhý zisk. Gajdůšková se obává, jestli jsme neztratili respekt k pozitivním hodnotám. Lidé by si měli uvědomit, že mír není samozřejmostí a jasně svědčí o tom dvě světové války během minulého století i předchozí století protkaná řadou konfliktů.

„Evropský projekt je doposud největším mírovým projektem v dějinách lidstva," píše a dodává, že takový projekt jako Evropská unie je v historii ojedinělý. Evropská integrace při výrobě zbraní byla prvním krokem pro vytvoření míru, neboť zde musí státy spolupracovat a netroufnou si zaútočit na dodavatele.

„Možná se zdá, že postoj k udělení Nobelovy ceny není podstatný. Ale je dokladem jasné hierarchie vnímání hodnot, a tak to také je vnímáno civilizovaným světem. Stydím se, že něco takového může znít ze země, která právě evropským zemím a evropskému projektu vděčí za to, že se dnes počítáme mezi vyspělé demokratické země. Bojím se, kam nás takové postoje mohou zavést," dodává.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie vtrhla do sídla Středočeského kraje, jde po podezřelých smlouvách

25.06.2019 15:15 Aktualizováno Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od dnešního rána zasahují na…

Lobista Horáček je Tonda Blaník v realitě, upozorňuje komentátor

25.06.2019 14:51 V kauze shánění kompromitujících materiálů na politickou konkurenci Andreje Babiše (ANO) z dob, kdy…

Zeman dorazil na "svou" Vysočinu. Pustil se do demonstrantů proti Babišovi

25.06.2019 14:14 Aktualizováno Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) podle prezidenta Miloše Zemana…

Čtou jen slevové letáky a titulky, pustil se do voličů ANO známý režisér

25.06.2019 14:10 Aktualizováno Režisér, producent a komentátor deníku Reflex rozebral slavný výrok premiéra Babiše o řízení státu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama