Gajdůšková: stydím se za českého prezidenta!

Praha - Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková z ČSSD se stydí za výroky prezidenta Václava Klause, které pronesl k udělení Nobelovy ceny míru Evropské unii. Věčný euroskeptik Klaus považuje cenu pro EU za špatný vtip a zpochybňuje správnost jejího udělení unii.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Václav Klaus
doporučujeme

„Udělení Nobelovy ceny míru Evropské unii je uděleno po zásluze. Stydím se za vyjádření prezidenta České republiky k této významné události. Jsem pobouřena výroky jeho poradců a stoupenců svědčících nejen o ignoranci a neznalosti faktů, ale i o bohapusté neúctě k oněm šedesáti miliónům mrtvých, kteří položili své životy v obou světových válkách, a kvůli nimž otcové zakladatelé evropského projektu hledali cesty, jak válečný konflikt z Evropy navždy vyloučit," uvedla Gajdůšková.

Reakce hlavy státu ji dohnala k úvahám, zda je národ skutečně až tak „okoralý, necitlivý a sobecký". Snaha o vytvoření světa bez válek by mělo být oceňováno každým a ne, aby pro nás byl důležitější pouhý zisk. Gajdůšková se obává, jestli jsme neztratili respekt k pozitivním hodnotám. Lidé by si měli uvědomit, že mír není samozřejmostí a jasně svědčí o tom dvě světové války během minulého století i předchozí století protkaná řadou konfliktů.

„Evropský projekt je doposud největším mírovým projektem v dějinách lidstva," píše a dodává, že takový projekt jako Evropská unie je v historii ojedinělý. Evropská integrace při výrobě zbraní byla prvním krokem pro vytvoření míru, neboť zde musí státy spolupracovat a netroufnou si zaútočit na dodavatele.

„Možná se zdá, že postoj k udělení Nobelovy ceny není podstatný. Ale je dokladem jasné hierarchie vnímání hodnot, a tak to také je vnímáno civilizovaným světem. Stydím se, že něco takového může znít ze země, která právě evropským zemím a evropskému projektu vděčí za to, že se dnes počítáme mezi vyspělé demokratické země. Bojím se, kam nás takové postoje mohou zavést," dodává.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eurovolby 2019: Největší zájem byl v Praze. Voličů přišlo víc než posledně

25.05.2019 15:43 Zájem Čechů o volbu poslanců Evropského parlamentu byl letos zřejmě o něco vyšší než před pěti lety…

Eurovolby 2019 ONLINE: Volební místnosti uzavřeny. Výsledky budou zítra

25.05.2019 14:28 Aktualizováno České volby do Evropského parlamentu, v pořadí čtvrté, dnes ve 14:00 skončily. Voliči v nich…

Alkohol za volantem neprojde. Vláda odmítne toleranci

25.05.2019 11:50 Kvůli záporným dopadům na bezpečnost silničního provozu vláda patrně odmítne návrh poslanců…

První den voleb skončil. Účast je zřejmě malá

24.05.2019 22:15 Aktualizováno V Česku dnes k volbám do Evropského parlamentu přišlo v jejich první den někde i přes 20 procent…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama