Protikorupčník beze strachu: Schwarzenbergovi jsem věřil, ale zklamal mě!

Praha – Nadační fond proti korupci ocenil v uplynulém týdnu práci bývalého ředitele odboru IT Ministerstva zahraničních věcí Jakuba Klouzala. Za to, že odmítl nečině přihlížet nekalým praktikám na ministerstvu, dostal od protikorupční organizace Cenu za odvahu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jakub Klouzal a Karel Janeček
doporučujeme

Klouzal odhalil předražování zakázek v oblasti informačních technologií na ministerstvu vedeném Karlem Schwarzenbergem. Tím, že začal vystupovat proti krokům, jež vedou k okrádání státu a občanů, zabránil stamilionovým ztrátám veřejných prostředků, přičemž ztráty by se mohly vyšplhat do miliardové výše.

O svých zjištěních se rozhodl informovat ministra zahraničí a jeho nejbližší spolupracovníky. Materiály, které shromáždil, byly následně předány orgánům činným v trestním řízení. Nejtěžší část však teprve přišla. Klouzalovi neznámé osoby vyhrožovaly dokonce i fyzickou likvidací a stal se i obětí šikany ze strany spolupracovníků. Nakonec z ministerstva odešel.

NFPK Jakubu Klouzalovi v této těžké situaci výrazně pomohl a, jak sám uvedl, nadační fond byl poslední institucí, které mohl věřit, jinak by raději emigroval z ČR. Protikorupční organizace mu pomohla formou právních konzultací a v minulém týdnu mu udělila Cenu za odvahu v hodnotě 100 tisíc korun. Ty mu pomohou alespoň částečně „zalátat" díru v rozpočtu, která vznikla kvůli boji s korupcí.

„Schwarzenbergovi jsem věřil, ale zklamal mě," uvedl Klouzal s tím, že ministr nedodržuje povinnosti, které má v České republice. Ten jezdí podporovat barmskou disidentku, ale Klouzalovi nepomohl, když mu bylo vyhrožováno.

Klouzal je situací ve státní správě tak znechucen, že s ní nechce mít v dohledné době nic společného. Odmítá, že by se chtěl vydat stejnou cestou jako Libor Michálek, který upozornil na korupci na Ministerstvu životního prostředí, a byl zvolen senátorem.

„Lidí, jako je Jakub Klouzal, je při tom, jak korupce prorostla do státní správy, stále zoufale málo, ale pevně doufám, že jejich počty budou stoupat, Oznamovatele potřebuje tahle společnost jako sůl," uvedl předseda správní rady NFPK Karel Janeček.

Analytik a koordinátor NFPK Petr Soukenka upozornil, že připravovaný legislativní návrh na ochranu whistleblowerů (lidé upozorňující na nepravosti) je zcela nedostatečný a člověk tak nebude chráněn před vyhrožováním a šikanou. Apeluje tak na vytvoření návrhu zákona, který by skutečně bezpečnost těchto lidí řešil.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prochází tisíce lidí. Milion chvilek na Václavském připomíná rok…

21.08.2019 19:38 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Střet zájmů? Černošice zřejmě opět rozhodly v neprospěch Babiše, odvolal se

21.08.2019 17:54 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odvolal proti novému rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama