Lidé nevědí, co chtějí! Institucím nevěří, ale chtějí zrušit instituce kontrolní.

Praha – V minulých týdnech proběhly volby do horní komory Parlamentu. Většinu občanů z obvodů, ve kterých probíhaly volby do Senátu, však jako by nezajímalo, že se mohou konečně sami zapojit do politiky. Účast v prvním kole byla necelých 35% v druhém pak pouze přes 18%. Projektový manažer Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny se tak zamýšlí, jakou komoru Parlamentu by bylo dobré zrušit.

Parlament ČR

„Někteří voliči se rozhodli bojkotovat senátní volby s odůvodněním, že existence Senátu postrádá smysl. V minulosti Senát nejednou smysl měl a napravil některé paskvily schválené Poslaneckou sněmovnou. Nejkřiklavějším příkladem bylo bezesporu schvalování zdanění hazardu. Tenkrát Poslaneckou sněmovnu ovládla loterijní lobby a schválená podoba počítala s tím, že několik miliard korun budou i nadále přerozdělovat na veřejně prospěšné cíle loterijní společnosti. Bohužel tyto prostředky byly často určené na komerční či zcela fiktivní projekty. Tehdy situaci zachránil Senát, který tyto prostředky přiřadil českým městům a obcím," připomíná důležitost Senátu.

Přesto je zde názor, že by Senát měl být zrušen. Konieczny však neví, zda by bylo lepší zrušit Senát nebo Poslaneckou sněmovnu. Pokud bychom měli zůstat systémem s jednokomorovým Parlamentem, předpokládá se velká důvěra v zachovanou komoru, neboť by zmizel orgán, který by mohl regulovat jeho rozhodování.

Z výsledků, které zveřejnila na počátku tohoto roku agentura STEM, však vyplývá, že české ústavní instituce se netěší zrovna velké důvěře občanů. Poslanecké sněmovně důvěřuje 16% dotazovaných, Senátu pak 25%. „Otázkou tedy je, zda si můžeme dovolit plně důvěřovat pouze Poslanecké sněmovně a zda je tedy toto riziko adekvátní k finančním a časovým úsporám. Provoz Senátu ročně nepřesahuje částku 700 milionů korun," dodává.

Whistleblower, který upozornil na korupci na ministerstvu životního prostředí a v uplynulých senátních volbách mu byl voliči svěřen post senátora Libor Michálek, uvažuje spíše nad variantou zrušení Poslanecké sněmovny, jejíž důležité pravomoci by byly přenesené na Senát.

Konieczny k této variantě píše: „tento krok by byl nepochybně komplikovanější nežli zrušení Senátu, nicméně otázkou je, zda by přece jenom nebyl prospěšnější. Jisté nicméně je to, že revize Ústavy je nezbytná a provést by se měla s maximální pečlivosti a odborností."

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama