Rozzlobená Jílková: Kalouskův muž dostával ostrou "masáž"!

Praha – Možné zvýšení DPH, které se ukrývá ve stabilizačním balíčku, je velmi kritizováno opozicí i vládními poslanci ODS, tzv. rebelujícími. Michaela Jílková dala v tomto týdnu prostor, aby se k tématu vyjádřily i ostatní. Tématem pořadu Máte slovo bylo zvyšování DPH.

Máte slovo s M. Jílkovou

Hosty pořadu byli: první náměstek ministra financí Ladislav Minčič, ekonom Miroslav Zámečník, předseda Strany soukromníků ČR Rostislav Senjuk, místopředsedkyně TOP 09 a rozpočtového výboru PSP ČR Helena Langšádlová a předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes.

Ačkoli téma pořadu jasně dané (zvyšování DPH), jakoby se s tím řada z hostů nedokázala smířit a neustále se pouštěli do spekulací týkajících se i jiných ekonomických oblastí. Například Langšádlová neustále opakovala, že je nutné se dívat i na jiné aspekty a nejen na DPH, což vedlo Jílkovou k opakovanému zdůrazňování toho, že hosté mají diskutovat o DPH.

Jediné možné řešení ke zmenšení schodku a státního dluhu spatřuje Minčič ve zvýšeném výběru daní. Ve studiu přímo uvedl, že jestliže není vůle snížit sumy na výdajové straně rozpočtu, je třeba hledat na příjmové. Je však zvláštní, že se nikdo neptá, zda je také vůle na straně, která odvádí peníze do státní kasy, zda je vůle u lidí, aby většina z jejich vydřených peněz skončila v rukou státu.

Dle člena Národní ekonomické rady vlády Zámečníka by bylo ideální sjednocení DPH, tak jak tomu bude od začátku příštího roku, pokud nebude schválen stabilizační balíček. Zvyšování daní pak podle Langšádlové dělá vláda nedobrovolně a s nechutí, ale nic jiného jí nezbývá, jestliže chceme snížit zadlužení. To, že jsme na tom mezi evropskými zeměmi pomalu nejlépe, na tom nic nemění.

Problémem podle Jílkové však je, že se zde pořádně nevybírají daně. Správný výběr by nás dle ní mohla zachránit před zvyšováním DPH. Udeřila tak na Minčiče: „není to spíš vaše neschopnost, že neumíte vybírat daně?" Ten se však začal vykrucovat, že není jasné, kolik by se vybralo, pokud by všichni poctivě platili. Takže to vypadá, jako kdyby byl smířený s tím, že se daně nebudou vybírat správně i nadále, protože není jisté, kolik by stát vydělal.

To, že zvýšení DPH na počátku tohoto roku k většímu výběru peněz nepomohlo, odvozuje Minčič od nakupovací nálady ve společnosti. Lidé teď jednoduše nechtějí nakupovat v loňském roce a dle jeho slov v žádném případě nemůže být menší výběr ovlivněn zhoršením ekonomické situace domácností.

Senjuk připomenul, že zvýšení DPH povede ke zvýšení cen na trhu a vyčerpá zdroj. Navíc s poklesem důchodů je méně peněz v oběhu, což společně s vyšším DPH povede k horším ekonomickým výsledkům. Zvýšení DPH proto nepovede k většímu výběru peněz do státní pokladny.

Senjuk se ztotožňuje s jedním bodem, proti kterému vystupují „rebelující" poslanci ODS, kritizuje trestání aktivních důchodců, kteří se rozhodli k důchodu přivydělat. Ti by měli být podle stabilizačního balíčku více zdaněni než dosud. Čím ale důchodce bude mít více peněz, tím více může utrácet a podporovat tak obrat. Pracující senioři by dle něj měli mít daňové úlevy.

Situace doléhá nejvíce na rodiny s dětmi a seniory. Podle Pernese se důchodci dostávají do takové pozice, kdy se musí rozhodnout, zda si pořídí potraviny nebo léky, zda nájem nebo poplatek v nemocnici. „Já se stydím za tenhle stát," uvedl ve studiu. Podle Pernese musí tak 170 tisíc důchodců pracovat, aby přežili, a stát jim chce zvýšit na výdělku zdanění. „Je to ostuda, vláda vstoupí do historie," uvedl.

„Oni zvažují nákup každého rohlíku, a vy je ještě budete zdaňovat, když dělají nějakou podřadnou práci," rozčílila se na Minčiče Jílková. Ten se však tvářil, jakoby se nic nedělo, vždyť jde „jenom" o snížení platu o daň. Minčič zase vytáhl oblíbené heslo „utahovat opasky", což žádá opravdu po všech. To, že důchodci si utahují opasek už dost skrze nižší důchody, je dle něj asi málo a je tedy třeba, aby si je utáhli i u přivýdělků.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Vláda v pondělí projedná rozpočet na příští rok se schodkem přes 376…

24.09.2021 11:45 Vláda v pondělí projedná návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

23.09.2021 21:45 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Poslanci se zřejmě mimořádně sejdou jen pár dní před volbami

23.09.2021 20:24 Mimořádná schůze Sněmovny k závěrečné zprávě vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na…

BIS postupovala ohledně úkolů od prezidenta v mezích zákona

23.09.2021 18:35 Aktualizováno Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů nezná ani TI

23.09.2021 15:32 Aktualizováno Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama