Důkaz! Nečasova vláda nemyslí boj s korupcí vážně!

Praha – Protikorupční organizace kritizují nově vznikající zákon, který upravuje fungování státní správy a jejích zaměstnanců. Ten by měl být klíčovým zákonem v boji proti korupci, kdyby jej Ministerstvo vnitra nezpackalo.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Petr Nečas /ODS/, předseda
doporučujeme

Občanské sdružení Oživení, Transparency International, Centrum for Excellence in Good Governance, Ekologický právní servis, Nadační fond proti korupci, Fond Otakara Motejla a Inventur a demokracie volají po zákonu, který by zaručil nezávislost úředníků, kteří nebudou závislí na politice. Zákon, který by pomohl státní správě, by dále měl zefektivnit a zkvalitnit správu a to pomocí zajištěné personální kontinuity státní správy a jasně nastavit systém výkonu správy. Uzákoněno by měly být i transparentní výběrová řízení stejně jako systém odměňování a jasně dané povinnosti úředníků.

„Nic z toho nový návrh neřeší, a jeho přijetí by fakticky uzákonilo zpolitizovanou, nekvalitní a neodbornou státní správu. Ačkoli dobrý zákon o státní správě nutně potřebujeme, je podle nás potřeba takto špatný návrh jednoznačně odmítnout," shodují se protikorupční organizace ve svém prohlášení.

Jako důvody, proč návrh zákona státní správu nezmění k lepšímu, uvádí tyto argumenty: návrh nemá žádnou jednotnou koncepci, navíc chybí i zásadní prvky jako například kariérní řád, systém odměňování a hodnocení, právní ochrana úředníků a jejich povinnosti, které by státní správu odpolitizovali a zprofesionalizovali.

Zákon dále nereflektuje, že veřejná služba je služba občanům, ale zachází se státní správou jako s businessem.

Dále obsahuje uzákonění politických funkcí ve státní správě, ale nedává možnost jak počet politických míst regulovat. To poškozuje snahu o odpolitizování, neboť úředníci tak budou nadále pod politickým tlakem, kdy například při změně vedení bude obměněn celý úřad.

Ani výběrová řízení nepomohou ke zlepšení, protože je systém netransparentní. Jsou určeny dva způsoby netransparentního přijímání zaměstnanců skrze vnitřní výběrové řízení a omezené vnější výběrové řízení a pouze jeden transparentní, kdy se mohou výběrového řízení účastnit i uchazeči zvenčí. Organizace se obávají, že zákon stanovuje bariéry pro otevřená výběrová řízení, které povedou k zakonzervování současného stavu.

Navíc nejsou jasně určená pravidla pro to, kdo může být členem výběrové komise. Zákon dále stanovuje i to, že pokud není vedoucí úřadu s vybraným uchazečem spokojen, může uspořádat nové výběrové řízení.

Problematickým aspektem je také to, že hodnocení úředníků není určeno dle systému, kdo a podle čeho bude hodnotit výkon zaměstnanců. Zákon navíc zavádí možnost propustit úředníka, pokud plní své povinnosti neuspokojivě, ale není jasně stanoveno, co je za „neuspokojivé plnění povinností" považováno. Dále chybí i transparentní systém odměňování.

Zákon dále zcela opomíjí kariérní řád, který by motivoval zaměstnance pro setrvání ve státní správě.

Oproti tomu se zbytečně rozsáhle zabývá vzdělávací systémem. To podle organizací poukazuje na snahu založit business ve vzdělávání úředníků. Některé zkoušky navíc nemusejí odpovídat požadavkům na úředníka, za to mohou „posloužit" k vyhození úředníka bez hlubšího důvodu.

Dále se nezaobírá jednotným dohledem, který by kontroloval činnost státní správy, aniž by byl pod tlakem politiků.

Zákon nezavádí dostatečnou ochranu upozorňovatelů na korupci, tzv. whistleblowerů.

Ačkoli má tento nepovedený zákon zrušit dosud neúčinný Služební zákon z roku 2002, který byl přijat, abychom mohli vstoupit do Evropské unie, nový návrh zákona neřeší řadu otázek, kterými se zákon deset let starý kvalitně zabýval. Nebyla však politická vůle zabránit korupci, kterou současná podoba státní správy umožňuje, a pokud bude přijat návrh Ministerstva vnitra, nadále si tu korupce bude vesele bujet.

Ministerstvo v srpnu zveřejnilo první verzi zákona, která však byla velmi kritizována, a tak jej stáhlo. Rychle připravilo nový návrh, ale dalo jej 5. listopadu k dispozici malému množství lidí a na připomínky dalo pouze pět dní. Ministerstvo vnitra odmítlo veškerou kritiku a odmítlo na pokyn premiéra Petra Nečase věcný záměr přehodnotit.

„U takto zásadního zákona, který je klíčem v boji proti korupci v České republice, je spěch bez odborné diskuse a zapojení veřejnosti alarmující. Obsah i způsob přípravy zákona o úřednících nenasvědčují tomu, že by vláda Petra Nečase myslela boj s korupcí vážně," dodávají protikorupční organizace.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prochází tisíce lidí. Milion chvilek na Václavském připomíná rok…

21.08.2019 19:38 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Střet zájmů? Černošice zřejmě opět rozhodly v neprospěch Babiše, odvolal se

21.08.2019 17:54 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odvolal proti novému rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama