Rath: Státní maturity jsou podvodem na občanech

Praha - Podle středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) jsou státní maturity chystaným podvodem na občanech a absolutně nepřipravené. Nejlepší by bylo je znovu odložit o několik let, ne-li rovnou zrušit, řekl Rath v pondělí novinářům.

Přidejte svůj názor

David Rath
doporučujeme

"Celý proces připravovaných státních maturit je pro nás absolutně nepřijatelný, jedná se tu o privatizaci maturit. Dříve maturity nestály téměř ani korunu, vše běželo v režii státu. Teď se z maturit dělá monstrózní podnik, kdy stovky milionů korun získají soukromé firmy," doplnil Rath.

Jenom příprava a první konání státních maturit bude podle hejtmana stát 500 milionů korun, další stovky milionů korun budou pak maturity stát při každoročním konání.

Hejtman Rath je také přesvědčen, že s testy na státní maturity se bude dále pokoutně obchodovat. "Vůbec bych se nedivil, kdyby testy firma prodávala rodičům a získávala tak další peníze," řekl Rath.

Náměstek hejtmana Marcel Chládek poté zmínil, že za maturitu by měl nést odpovědnost stát. "Pokud se této povinnosti zřekne, nejsou kraje jako zřizovatelé středních škol nést jakoukoli odpovědnost za maturity," uvedl Chládek.

Zástupci středočeského kraje proto vyzývají ministryni školství Miroslavu Kopicovou, aby projekt zastavila a pohnala k osobní zodpovědnosti člověka, který je zodpovědný za čerpání evropských peněz pro státní maturity.

Státní maturity připravuje stát dlouhodobě, již několikrát byly odloženy. Jejich cílem je sjednotit závěrečné zkoušky na středních školách.

Loading...
Témata: David Rath | maturity
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válková mohla být odvolána, potvrdil Babiš. Co ovlivnilo jeho názor?

17.01.2020 17:54 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) respektuje, že rada pro lidská práva ve čtvrtek podpořila poslankyni…

Babiš ostře kritizuje e-shop na dálniční známky za 400 milionů, bude se…

17.01.2020 17:21 Aktualizováno Zakázka na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun se…

Důchodová komise se znovu sejde, bude jednat o pravidlech spoření

17.01.2020 17:12 Důchodová komise se bude letos znovu zabývat nastavením pravidel spoření na penze. Debatovat by…

Komunisté chtějí změnit vládní novelu zákoníku práce

17.01.2020 13:28 Komunisté ve Sněmovně předloží pozměňovací návrhy k vládní novele zákoníku práce. O normě chce KSČM…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama