Jsi poctivý a odhalil jsi korupci? Mlč, nebo přijdeš o život!

Praha – Klíčovým bodem v boji proti korupci by mělo být opatření pro ochranu whistleblowerů, kteří upozornili na korupční jednání. Vláda Petra Nečase se však k jeho prosazení příliš nemá. Projektový manažer Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny takový zásadní zákon považuje i za úsporný.

Přidejte svůj názor 1 komentář

371
doporučujeme

„Vláda by si mohla říkat protikorupční, pokud by podnikla následující 2 kroky: připravila by účinný zákon na ochranu whistleblowerů a aktivně by se zabývala případy, které byly odhaleny díky oznamovatelům korupce – zvlášť, pokud čelí psychickým a fyzickým nátlakům," píše Konieczny.

Způsob realizace těchto dvou úkolů vypovídá o skutečné snaze současné vlády proti korupci bojovat. Oznamovatelé korupce se snažili ušetřit České republice stovky milionů z veřejných prostředků. Místo vděku se však dočkali jen vyhrožování a života ve strachu.

Konieczny považuje návrh věcného záměru k ochraně whistleblowerů, kterým se zabývá vláda, za naprosto nedostatečný. Je třeba vytvořit motivační prostředí (například odměnu whistleblowerů za ušetření financí), ukotvení ochranu oznamovatelů v samostatném zákoně (nikoli jen novelou antidiskriminačního zákona).

„Zcela nevyhovující je rovněž požadavek nového etického kodexu nařizující hlášení korupčních případů pouze svým nadřízeným," dodává Konieczny.

Nadační fond proti korupci řadě oznamovatelů pomohl, když se k nim stát obrátil zády. Mezi ně patří nově zvolený senátor Libor Michálek, který byl po oznámení pochybného jednání na Státním fondu životního prostředí propuštěn z funkce ředitele. S ním museli z instituce odejít i ti, kteří byli s Michálkem spjati.

Dalším odměněným whistleblowerem byl Ondřej Závodský, Renata Horáková, Jakub Klouzal a Věra Ježková. Všichni ze jmenovaných se museli bát o svůj život kvůli vyhrožování smrtí.

Loading...
Témata: NFPK | Korupce | CZK
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prochází tisíce lidí. Milion chvilek na Václavském připomíná rok…

21.08.2019 19:38 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Střet zájmů? Černošice zřejmě opět rozhodly v neprospěch Babiše, odvolal se

21.08.2019 17:54 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odvolal proti novému rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama