Vydají poslance Pekárka? Mandátový výbor přerušil jednání

Praha - Do čtvrtečních osmi hodin přerušil ve středu své jednání o žádosti soudu na vydání poslance Romana Pekárka ke stíhání mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny, potvrdil po jednání šéf výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dolní komora by podle něj měla poslance vydat.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Pekárek patří mezi tři nové poslance, kteří složili svůj slib začátkem listopadu poté, kdy nahradili některé rebely z ODS. Roman Pekárek byl přitom v tomto roce nepravomocně odsouzený na šest let za korupci.

"Pokud poslanec Pekárek dorazí na zítřejší jednání mandátového a imunitního výboru, mohli bychom již zítra celou věc uzavřít a předat doporučení Poslanecké sněmovně. Já osobně jsem toho názoru, že by pan Pekárek měl být vydán," uvedl po jednání výboru Sobotka.

Ten přiblížil, že má výbor k dispozici rozsudek soudu, po vyslechnutí Pekárka by tak již nic nebránilo tomu, aby o něm rozhodl.

Plénum Poslanecké sněmovny by mělo o Pekárkově vydání definitivně rozhodnout již na prosincové schůzi, která začíná příští týden.

Vrchní soud v Praze požádal vedení Poslanecké sněmovny o vydání nového poslance k trestnímu stíhání hned začátkem listopadu.

Bývalý kolínský místostarosta Pekárek byl zatím nepravomocně odsouzen na šest let do vězení za korupci. Podle obžaloby měl za milion korun podnikateli Petru Ličkovi umožnit výrazně levnější nákup pozemků, než byla jejich hodnota. Krajský soud v Praze ho letos uznal vinným a poslal ho do vězení. Pekárek se proti rozsudku odvolal, vrchní soud se tak má jeho případem zabývat 18. prosince.

Pekárek se stal poslancem poté, co složil slib jako náhradník za jednoho z rebelujících poslanců ODS, kteří se vzdali poslaneckého mandátu. Koalici pomohl prohlasovat například církevní restituce či kontroverzní a dlouze diskutovaný daňový balíček. Po tlaku svých spolustraníků pozastavil členství v ODS, jejich výzvy ke složení poslaneckého mandátu však nevyslyšel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD navrhne uzavření méně důležitých podniků

27.02.2021 17:08 Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků,…

Maláčová se dohaduje se Schillerovou na twitteru. Lidé nechápavě kroutí…

27.02.2021 16:56 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes na twitteru nabídla ministryni práce Janě…

Hejtmani: Opatření jsou odpovídající, plní se nemocnice, musíme virus…

27.02.2021 13:17 Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) považuje poslední zpřísnění protiepidemických…

Vláda upřednostnila ekonomické zájmy před zdravím, fabriky neřeší, varuje…

27.02.2021 12:51 Vláda podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly dala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama