Poslanec Pekárek by měl být trestně stíhán, shodl se imunitní výbor

Praha - Mandátový a imunitní výbor doporučil ve čtvrtek Poslanecké sněmovně vydat nepravomocně odsouzeného poslance Romana Pekárka k dalšímu trestnímu stíhání. Plénum sněmovny by mělo o Pekárkově vydání definitivně rozhodnout již na prosincové schůzi.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
doporučujeme

"Členy výboru jsem poinformoval o pseudokauze, není to žádná kauza, protože k žádnému korupčnímu jednání nedošlo," řekl Pekárek v České televizi. Mandátu se vzdát, ani přes možné vydání plénem Poslanecké sněmovny orgánům činným v trestním řízení, nehodlá. Nahrávka, na základě které soud dříve rozhodnul, je podle poslance nezákonná. Na dotaz, proč si to myslí, ale již neodpověděl.

Pekárek patří mezi tři nové poslance, kteří složili svůj slib začátkem listopadu poté, kdy nahradili některé rebely z ODS. Roman Pekárek byl přitom v tomto roce nepravomocně odsouzený na šest let za korupci.

Plénum Poslanecké sněmovny by mělo o Pekárkově vydání definitivně rozhodnout již na prosincové schůzi, která začíná příští týden.

Vrchní soud v Praze požádal vedení Poslanecké sněmovny o vydání nového poslance k trestnímu stíhání hned začátkem listopadu.

Bývalý kolínský místostarosta Pekárek byl zatím nepravomocně odsouzen na šest let do vězení za korupci. Podle obžaloby měl za milion korun podnikateli Petru Ličkovi umožnit výrazně levnější nákup pozemků, než byla jejich hodnota. Krajský soud v Praze ho letos uznal vinným a poslal ho do vězení. Pekárek se proti rozsudku odvolal, vrchní soud se tak má jeho případem zabývat 18. prosince.

Pekárek se stal poslancem poté, co složil slib jako náhradník za jednoho z rebelujících poslanců ODS, kteří se vzdali poslaneckého mandátu. Koalici pomohl prohlasovat například církevní restituce či kontroverzní a dlouze diskutovaný daňový balíček. Po tlaku svých spolustraníků pozastavil členství v ODS, jejich výzvy ke složení poslaneckého mandátu však nevyslyšel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát by měl podle Starostů na test přispívat víc než 60 korun

02.03.2021 13:54 Aktualizováno Stát by měl podle koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) firmám přispívat alespoň 80 nebo…

Část opozice souhlasí s návrhem nemocenské, KSČM je proti

02.03.2021 13:51 Aktualizováno Dočasné zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na 100 procent redukovaného výdělku by…

Lidé mohou jíst v závodních jídelnách, ale musejí mít odstup

02.03.2021 13:48 Aktualizováno Vláda dnes změnila usnesení o zaměstnaneckém stravování. Nezakazuje ho, jak vyhlásila v pondělí…

Vláda by měla požádat o důvěru, míní Okamura. Krizi podle něj nezvládá

02.03.2021 13:36 Vláda by měla požádat o důvěru, jinak budou poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) hledat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama