Vládní fiasko! Protikorupční politika vlády totálně selhává

Praha - Nedotažené klíčové priority protikorupční politiky, špatné fungování politických stran nebo rozložená státní správa sesadily Českou republiku na 54. místo tabulce vnímání korupce. Stejně špatně jsou na tom Malajsie, Turecko nebo Lotyšsko, uvedl ve středu David Ondračka z Transparency International.

Ilustrační foto
doporučujeme

Česká republika získala v Index vnímání korupce (CPI) pouze 49 bodu ze 100. Tabulka seřazuje země podle stupně vnímání existence korupce mezi úředníky veřejné správy a politiky. "Výsledky vycházejí z výsledků průzkumů, které se vztahují ke korupci. Je to celosvětově nejpoužívanějším indikátorem míry korupce," doplnil Ondračka. Lépe než my jsou na tom ve vnímání korupce lidé ve Rwandě, Bhútánu nebo Botswaně.

Žebříček je sestavován na základě výsledků průzkumů, v nichž respondenti hodnotí schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých institucích a oblastech veřejné správy, míru transparentnosti fungování institucí, míru zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků.

"Chce-li vláda, aby Česká republika dosáhla v indexu CPI lepších výsledků, musí být její protikorupční politika hodnověrnější, ale musí ji také podpořit dostatečnými finančními a lidskými zdroji. Bez lidí a peněz žádná strategie nic nevyřeší," zhodnotil výsledky Radim Bureš z Transparency.

S korupcí si nejlépe poradily i letos Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které dosáhly shodně 90 bodů. Nepříliš dobré vysvědčení dostalo Slovensko, které je na tom s vnímání korupce ještě hůř než Česká republika. Slováci dostali pouze 46 bodů a propadli se tak na 62. místo a jsou tak v žebříčku níž než například Kuba nebo Namibie. Z našich nejbližších sousedů je na tom nejlépe Německo (79 bodů a 13. místo) a i Rakušané mohou být spokojení s 25. místem.

Kariéru zkorumpovaného státního úředníka nebo politika si vybralo nejvíce lidí v Afghánistánu, Severní Koreji a Somálsku. Získali pouze shodně pouze 8 bodů ze 100 a obsadili tak poslední společné 174. místo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna je po odchodu Kalouska opět kompletní, Jakob složil slib

20.01.2021 09:41 Sněmovna je opět kompletní. V úvodu dnešního jednacího dne složil slib nový poslanec Jan Jakob (TOP…

Sněmovna odmítla zpřísnit podmínky pro dotace, schválila zvýhodnění dárců…

19.01.2021 19:50 Senát narazil s návrhem, podle kterého by firmy s nesrovnalostmi v evidenci skutečných majitelů…

Miroslav Kalousek odchází ze Sněmovny, jako poslanec končí

19.01.2021 17:57 Aktualizováno Předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes složil poslanecký mandát.…

Poslanec Volný odmítl kvůli konspiracím nosit ve Sněmovně roušku

19.01.2021 17:31 Nezařazený poslanec Lubomír Volný, původně zvolený za hnutí SPD, odmítá spolu se svým kolegou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama