Pokud nechceme ostudu, Ústavní soud musí zastavit volbu prezidenta!

Praha – Ústavní soud by měl zastavit konání první přímé volby prezidenta v České republice, jinak popře soud sám sebe, myslí si bloger Karel Světnička. Podle Světničky bychom se jinak mohli dočkat mezinárodní ostudy daleko většího rozměru, než jakým bylo ukradení pera Václavem Klausem.

371
doporučujeme

Ústavní soud musel řešit řadu stížností ohledně prezidentské volby. První pátek v lednu však soud obdržel další podnět k zastavení voleb kvůli platnosti voleb, uvádí na blogu iDnes.cz Světnička.

„Podle Listiny základních práv a svobod v článku 21 odst. 4) občané mají zaručený „přístup za rovných podmínek k voleným i jiným veřejným funkcím." Tento požadavek je v Ústavě ČR porušen u podmínek možnosti kandidovat," píše s tím, že nerovnost je dána různými podmínkami pro kandidaturu. Buď kandidáti museli získat 10 podpisů senátorů, 20 poslanců či 50 tisíc občanů. Světnička se domnívá, že tento fakt je v rozporu s Ústavou.

Světnička připouští, že při plné účasti voličů u voleb do Parlamentu by jeden mandát vycházel za 42 tisíc hlasů voličů. Ovšem je možné, aby se voleb účastnilo absolutní minimum a poslanecký či senátorský hlas by pak měl daleko nižší vážnost.

„Požadavek rovných podmínek by byl splněn, pokud by buď všichni kandidáti sbírali podpisy u veřejnosti, nebo by jen sbírali podpisy u senátorů či poslanců. Není divu, že i předseda senátu Nejvyššího správního soudu JUDr. Vojtěch Šimíček při vyhlašování rozhodnutí Nejvyššího správního soudu použil výraz: „...pracovně lze označit – neprivilegovaní kandidáti..."," dodává Světnička.

Členové Parlamentu navíc dle Světničky skládali slib jiné Ústavě. K Ústavě, která ještě přímou volbu prezidenta neobsahovala. Světnička připomíná jiný případ, kdy byly volby měsíc před konáním zastaveny. „Tehdy Ústavní soud rušil volby šest týdnů před volbami, nyní by to bylo týden před volbami. Jakoby mělo platit, než zastavit nezákonnost na poslední chvíli, to raději mezinárodní ostudu," dodává.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovu stížnost ve sporu o Ošťádalovu profesuru zamítl soud

15.01.2021 16:13 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost prezidenta Miloše Zemana proti verdiktu, podle kterého…

Operátoři o ověřovacích SMS k očkování nevěděli, tvrdí asociace

15.01.2021 11:23 Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti nemoci…

Registrace k očkování je fiasko. Babišova vláda za půl roku neudělala…

15.01.2021 10:46 Aktualizováno Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s…

Babišova vláda zase selhala. Opozice kritizuje nedostatek dat o očkovaných…

14.01.2021 21:33 Aktualizováno Vláda se snaží klíčová data o koronavirové pandemii i přes výzvy opozice a expertů dlouhodobě tajit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama