Václav Klaus je zhnusen vším českým?

Praha – Člen analytického týmu Nadačního fondu proti korupci Martin Soukenka se opřel do působení Václava Klause v úřadu prezidenta republiky.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Václav Klaus při svém posledním prezidentském novoročním projevu.

Soukenka připomíná Klausův názor z roku 2010 na odborářskou stávku: „(...) já myslím, že i tahleta demonstrace bude taková trošku česká, specifická (...) se rozhodli přijít na tu demonstraci, ale po česku – jak je všechno zkarikováno: aby nikoho nenaštvali, tak si všichni vzali náhradní volno...! Jo, takže to je klasická ukázka českých demonstrací."

„Při slově „po česku" se v Klausově obličeji a v dikci objevilo takové pohrdání a hnus, jaký málokdy uvidíte," uvádí Soukenka s tím, že Klausovi nejspíš vadila česká „malost", když stávka nikoho neochromila a ani nedošlo na francouzské stavění barikád. „Kdekoli jinde v civilizovaných zemích by po tomto svém výstupu prezident, který takto pohrdá způsobem jednání svých spoluobčanů, druhý den skončil," dodává.

„Nedávno se Václavu Klausovi stala nemilá věc. Podle jeho samotného atentát. V té souvislosti jsem doposud z jeho úst neslyšel se stejným hnusem ve tváři naříkat na „typicky české" způsoby," píše Soukenka. Jinde ve světě by totiž nedošlo na jemné švejkovské postupy, ale už by se Klaus ničím zabývat nikdy nemusel. Ale atentát to dle pana prezidenta i tak byl.

Soukenkovi se zdá prapodivné, že Klaus každý rok udělí několik vyznamenání za zásluhy o stát a přitom prosazuje myšlenku: „zrušme stát, omezme jeho pravomoci a pak zmizí lobbisti." Analytik dodává, že korupce v severských zemích zdaleka tolik nekvete jako u nás a přitom je tam stát velmi silný.

Amnestii Klaus označil za projev velkorysosti. „Soudím, že o smíření či velkorysosti má právo rozhodnout pouze a výhradně poškozená oběť. Nikdo jiný," píše Soukenka s tím, že se zachoval jako byrokraté institucí Evropské unie, kteří rozhodují o nás bez nás.

Témata: Václav Klaus | NFPK
Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama