Politik za mřížemi bez platu? Nečas má řešení, ČSSD je ostře proti

Praha - Poslanci a senátoři, kteří budou odsouzení k nepodmíněnému trestu, by už neměli mít nárok na plat, náhradu výdajů či naturální plnění. Návrh poslanců ODS projednají na své středeční schůzi ministři vlády Petra Nečase (ODS).

Jeroným Tejc, předseda poslanců ČSSD

Novela zákona o platech představitelů státní moci, soudců a poslanců Evropského parlamentu počítá s tím, že pokud by zákonodárce byl odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, případně výkonu ústavního ochranného léčení nebo zabezpečovací detence, nebyl by mu po dobu výkonu přiznán plat, náhrada výdajů ani naturální plnění.

"Toto omezení je vhodné proto, že poslanec po tuto dobu nemůže řádně vykonávat poslanecký mandát. Již dnes platí, že poslanec ztrácí nárok na plat a náhradu výdajů, pokud řádně neplní své povinnosti a neúčastní se jednání. Doba výkonu nepodmíněného trestu odnětí svobody, případně výkonu ústavního ochranného léčení nebo zabezpečovací detence se rovněž nebude započítávat do doby (resp. do počtu let) rozhodných pro výpočet odchodného," dodávají k návrhu poslanci ODS.

Ti dále navrhují, aby vzhledem k potřebě řešit tuto problematiku co nejrychleji, vyslovila Poslanecká sněmovna s návrhem souhlas už v prvním čtení. Účinnost novely je pak navržena patnáctým dnem po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Podle již dřívějších slov předsedy poslanců opoziční ČSSD Jeronýma Tejce si občanští demokraté řeší předlohou svůj problém s Romanem Pekárkem (nyní nezařazený), kterého soud poslal do vězení na pět let za korupci.

"ODS se tím nezbaví problému, který s panem Pekárkem má, a to, že i díky Pekárkově hlasu byly schváleny například důchodová reforma a církevní restituce," řekl ČTK Tejc. Navíc je podle něho téměř jisté, že Ústavní soud by při eventuální stížnosti nepřipustil účinnost zákona už pro nynější volební období. Pokud by měl platit od příštího volebního období, diskuse možná je, dodal Tejc.

Občanští demokraté se podle předsedy frakce Marka Bendy domnívají, že Ústavní soud by tento zákon nezrušil. "Plat není ústavní věcí, není ochranou mandátu," řekl ČTK Benda. Soudí, že až od dalšího volebního období by mohla platit novela, podle které by pravomocným odsouzením k nepodmíněnému trestu zanikl zákonodárci mandát, jak už dříve navrhla předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Občanští demokraté nynější předlohu zdůvodňují tím, že zákonodárci ve vězení nemůžou řádně vykonávat mandát. Totéž by platilo i v případech, pokud by byli v ochranném léčení nebo v zabezpečovací detenci. Doba, kterou by v nich strávili, by se navíc těmto zákonodárcům nezapočítávala do výpočtu odchodného.

Kromě Pekárka, který ještě jako nepravomocně odsouzený nahradil koncem loňského roku ve Sněmovně jednoho z rebelujících poslanců ODS, v tomto volebním období žádný zákonodárce k nepodmíněnému trestu odsouzen nebyl.

Bývalý sociální demokrat David Rath je kvůli podezření z korupce ve vazbě, na soud. Soud ještě neukončil pravomocně řízení ani s Vítem Bártou (VV) a jeho bývalým stranickým kolegou Jaroslavem Škárkou. Stíhaní jsou také další poslanci - Otto Chaloupka (VV) a Vlasta Parkanová (TOP 09).

Témata: ODS | ČSSD | Tejc, Jeroným

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Jurečka v případě vládního angažmá odmítá manželství pro všechny

18.09.2021 11:22 Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Související:

Právě se děje

reklama