Politik za mřížemi bez platu? Nečas má řešení, ČSSD je ostře proti

Praha - Poslanci a senátoři, kteří budou odsouzení k nepodmíněnému trestu, by už neměli mít nárok na plat, náhradu výdajů či naturální plnění. Návrh poslanců ODS projednají na své středeční schůzi ministři vlády Petra Nečase (ODS).

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Jeroným Tejc, předseda poslanců ČSSD

Novela zákona o platech představitelů státní moci, soudců a poslanců Evropského parlamentu počítá s tím, že pokud by zákonodárce byl odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, případně výkonu ústavního ochranného léčení nebo zabezpečovací detence, nebyl by mu po dobu výkonu přiznán plat, náhrada výdajů ani naturální plnění.

"Toto omezení je vhodné proto, že poslanec po tuto dobu nemůže řádně vykonávat poslanecký mandát. Již dnes platí, že poslanec ztrácí nárok na plat a náhradu výdajů, pokud řádně neplní své povinnosti a neúčastní se jednání. Doba výkonu nepodmíněného trestu odnětí svobody, případně výkonu ústavního ochranného léčení nebo zabezpečovací detence se rovněž nebude započítávat do doby (resp. do počtu let) rozhodných pro výpočet odchodného," dodávají k návrhu poslanci ODS.

Ti dále navrhují, aby vzhledem k potřebě řešit tuto problematiku co nejrychleji, vyslovila Poslanecká sněmovna s návrhem souhlas už v prvním čtení. Účinnost novely je pak navržena patnáctým dnem po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Podle již dřívějších slov předsedy poslanců opoziční ČSSD Jeronýma Tejce si občanští demokraté řeší předlohou svůj problém s Romanem Pekárkem (nyní nezařazený), kterého soud poslal do vězení na pět let za korupci.

"ODS se tím nezbaví problému, který s panem Pekárkem má, a to, že i díky Pekárkově hlasu byly schváleny například důchodová reforma a církevní restituce," řekl ČTK Tejc. Navíc je podle něho téměř jisté, že Ústavní soud by při eventuální stížnosti nepřipustil účinnost zákona už pro nynější volební období. Pokud by měl platit od příštího volebního období, diskuse možná je, dodal Tejc.

Občanští demokraté se podle předsedy frakce Marka Bendy domnívají, že Ústavní soud by tento zákon nezrušil. "Plat není ústavní věcí, není ochranou mandátu," řekl ČTK Benda. Soudí, že až od dalšího volebního období by mohla platit novela, podle které by pravomocným odsouzením k nepodmíněnému trestu zanikl zákonodárci mandát, jak už dříve navrhla předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Občanští demokraté nynější předlohu zdůvodňují tím, že zákonodárci ve vězení nemůžou řádně vykonávat mandát. Totéž by platilo i v případech, pokud by byli v ochranném léčení nebo v zabezpečovací detenci. Doba, kterou by v nich strávili, by se navíc těmto zákonodárcům nezapočítávala do výpočtu odchodného.

Kromě Pekárka, který ještě jako nepravomocně odsouzený nahradil koncem loňského roku ve Sněmovně jednoho z rebelujících poslanců ODS, v tomto volebním období žádný zákonodárce k nepodmíněnému trestu odsouzen nebyl.

Bývalý sociální demokrat David Rath je kvůli podezření z korupce ve vazbě, na soud. Soud ještě neukončil pravomocně řízení ani s Vítem Bártou (VV) a jeho bývalým stranickým kolegou Jaroslavem Škárkou. Stíhaní jsou také další poslanci - Otto Chaloupka (VV) a Vlasta Parkanová (TOP 09).

Témata: ODS | ČSSD | Tejc, Jeroným
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Czexit? Okamura trvá na referendu: Česko by mělo bilaterálně jednat se…

16.01.2019 13:21 Vývoj v Británii ukazuje, že kdyby Česko chtělo vystoupit z Evropské unie, musí začít řešit…

Poslanec Volný se rozjel: Za Baldu nemůže SPD, ale vítači a sluníčkáři…

16.01.2019 12:36 Poslanec Lubomír Volný hájící barvy SPD se vyjádřil pro zpochybňovaný zpravodajský server Sputnik…

Bára Štěpánová: Češi si nechají sebrat svobodu za tisícovku měsíčně navíc.…

16.01.2019 12:28 V předvečer 50. výročí upálení Jana Palacha v pořadu Interview na ČT24 vystoupila herečka Bára…

Muslimští migranti jsou jako invazivní zvířata a rostliny, měli by mít…

16.01.2019 10:45 Poslankyně SPD Karla Maříková v pondělí na svém facebookovém účtu zveřejnila obrázkový příspěvek,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama