Hlavně aby to nebyl autokrat! bojí se aktivisté nového prezidenta

Praha - Hnutí za přímou demokracii, které si dalo za cíl prosadit v České republice podobný koncept, jaký existuje ve Švýcarsku, nepodpoří ani jednoho z kandidátů v druhém kole. O něco málo blíž mají ale k Miloši Zemanovi.

Demonstrace Hnutí za Přímou Demokracii v Brně 17. listopadu 2012
doporučujeme

HzPD vydalo stanovisko, v němž kritizuje hlavně Karla Schwarzenberga. "Zejména výrazný úspěch Karla Schwarzenberga považujeme za velmi špatný signál o stavu demokratického smýšlení české společnosti. Osobnost tohoto kandidáta reprezentuje všechny protidemokratické a asociální reformy současné vlády, a to včetně církevních restitucí, důchodové reformy, zvýšení DPH a mnoha dalších opatření ve prospěch nejbohatší části naší společnosti a na úkor většiny občanů," stojí v prohlášení.

Voličům ale nedoporučují ani volbu Miloše Zemana. Každý sympatizant hnutí si má sám uvážit, kdo je pro něj menším zlem. Hnutí se obává především toho, že by budoucí prezident zvolený přímou volbou mohl prosazovat jisté autokratické prvky vládnutí.

Mluvčí skupiny Milan Valach se v této souvislosti o něco více obává Karla Schwarzenberga. Na otázku, kdo podle něj představuje větší hrozbu z hlediska inklinace k autoritarismu, odpověděl EuroZprávám.cz: "Na základě včerejší debaty v TV jednoznačně Schwarzenberg. Zcela odmítá přímou demokracii, chce posílit veto prezidenta, dává přednost zákulisním jednáním. Zeman - prosazuje přímou demokracii a odvolatelnost poslanců voliči. "

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blatný: Česko neuvažuje o nákupu vakcíny mimo smlouvy EU

25.01.2021 20:41 Česko podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) neuvažuje o nákupu vakcíny proti novému…

Středočeskou TOP 09 povede dál poslanec Jan Jakob

25.01.2021 19:51 Středočeskou TOP 09 povede dál starosta Roztok u Prahy a poslanec Jan Jakob. Rozhodli o tom…

Vláda: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

25.01.2021 19:32 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Respirátory povinné nebudou. Vláda ale bude jednat s obchody

25.01.2021 19:16 Aktualizováno Vicepremiéři Karel Havlíček a Alena Schillerová (oba za ANO) budou v následujících dnech jednat s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama