Expert prozradil, kolik Zemana stojí bodyguardi

Praha - Budoucí prezident Miloš Zeman označil členy státní ochranky za amatéry a raději si po svém zvolení si raději vzal soukromé bodyguardy. Co si o tom myslí bezpečnostní expert Andor Šandor? Kolik soukromá ochranka stojí? Na to Šandor odpověděl v rozhovoru pro TN.cz.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Miloš Zeman se svou ochrankou
doporučujeme

Bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby a uznávaný odborník na bezpečnost a hrozby terorismu Andor Šandor se ostře vyhranil proti tomu, že Miloš Zeman nechce státní ochranku. Myslí si, že nás to může poškodit v zahraničí. Podle Šandora ale budoucí prezident nakonec bude stejně chránit státní ochranka. V rozhovoru i prozradil, kolik Zemana stojí soukromí bodyguardi. Přečtěte si s ním celý rozhovor!

Budoucí prezident Miloš Zeman po svém zvolení odmítl státní ochranku. Říkal, že nechce amatéry, kteří nechají střílet po prezidentovi s airsoftové pistole. Co si o tom myslíte?

Považuji to za polobonmot! Myslím si, že by nyní měli všichni uznat, že z incidentu, který se stal v Chrastavě se policie poučila. Za ten čas, co se to stalo, přijala řadu opatření, aby se ten DEBAKL znovu neopakoval. Osobně si myslím, že by ústavní činitelé neměli takto hanit policii a šlapat po ní. Nejde jen o tu ochranku, ale o vnímání policie samotné. Jak se mají cítit obyčejní lidé, které nechrání žádná ochranka, když čelní představitelé státu takto ostře kritizují práci policie? V tuto chvíli by se proto mělo z kritiky ubrat.


Kdo si myslíte, že bude střežit prezidenta Zemana po jeho inauguraci 8. března?

Pevně věřím, že pan budoucí prezident ochranku přijme a dojde k nějaké dohodě. Považuji to za logické, že nejvyššího ústavního činitele hlídá policie České republiky, nikoliv soukromá agentura. Ta rozhodně nemá takové možnosti jako policie. Sice může v případě krajní nouze nebo krajní sebeobrany používat zbraň, ale nemůže například prověřovat a lustrovat lidi z okolí, značky aut a podobně. Osobně si myslím, že Miloš Zeman je na tolik rozumný a chytrý politik, že si tu státní ochranku nakonec vezme. Jde jen o to domluvit systém, jak bude v jeho přítomnosti fungovat.


Dokážete si představit, že by prezidenta v budoucnu chránila státní ochranka i bodyguardi ze soukromé agentury?

Víte, už si v této zemi umím představit všechno. (ironický úsměv) Problém je v tom, že koordinace by byla velmi složitá. Nebylo by jasné, na kom by ležela ta konečná zodpovědnost, kdyby se něco stalo. Popravdě si myslím, že by bylo nejlepší, kdyby pan Zeman měl jen jednu ochranku a to tu státní. Samozřejmě žádný zákon mu nepřikazuje ani nezakazuje, aby měl soukromou ochranku. Bylo by adekvátní, ale aby ústavní činitele chránila policie.


Proč?

Bylo by dobré, aby ústavní činitelé brali tu ochranku jako fakt! Navíc, kdyby náš prezident odmítl státní ochranku, nepůsobilo to dobře v zahraničí! Vždyť ta naše ochranka není špatná. Hlídala Obamu, Putina, Medvěděva, tedy osoby, které berou bezpečnost velmi vážně, a vždy to dopadlo dobře, byli dobří! Pokud se bude ochranná služba dál veřejně dehonestovat, tak si neumím představit, jak sem budou chtít přijíždět ostatní státníci na návštěvu, když někteří ústavní činitelé ji odmítají a nechtějí ji. Jak se pak má cizí návštěva spolehnout na to, že se nic nestane. Není příliš možné, aby sem přijela cizí státní ochranka a používala zbraně. V tom je vždycky problém. Je tedy potřeba, aby se i významné návštěvy spolehli na naší ochranku!


Nyní trochu odbočme. Kolik vůbec taková ochranka stojí? Jak jsou bodyguardi finančně ohodnoceni?

U státních policistů to asi nebude žádná závratná suma, řídí se to, jako vše ve státní správě, podle tabulek. Pokud jde o soukromé agentury, tak záleží na tom, koho chráníte. Chráněná osoba v podobě budoucího prezidenta Zemana je velice důležitá, proto se ty částky pohybovat v řádu 400 až 800 korun za hodinu pro jednoho bodyguarda. V konečném důsledku to mohou být značné sumy, musíme k tomu přičíst ještě další výdaje, auta a lidi, protože ti nemohou hlídat 24 hodin denně ale musí se střídat.

Pozn.: Zatím se v blízkosti budoucího prezidenta v Novém Veselí pohybovali tři bodyguardi. Kdyby každý dostával 800 korun za hodinu, tak za den musí Miloš Zeman za soukromou ochranu zaplatit minimálně 57 600 korun. V tom ale nejsou započítány další výdaje jako auta, ubytování a strava pro členy ochranky a další výdaje spojené s ochranou budoucí hlavy státu. Navíc tři bodyguardi nemohou Zemana a okolí jeho chalupy střežit 24 hodin denně, proto náklady mohou ještě výrazně vzrůst.


Zpátky k ochraně prezidenta. Budoucí prezident řekl, že si chce vybrat členy své ochranky sám! Je to vůbec možné?

Neodvedu si to dost dobře představit, se vší úctou k panu prezidentovi, nevím, jak a na základě kritériích by si ty hochy vybíral! Měl by to přenechat na řediteli ochranné služby, který ví, jaké má pod sebou lidi. A samozřejmě hlavu státu chrání a budou chránit ti nejlepší. Nedovedu si proto představit, jak by mohl někdo zvenčí správně vybrat. Zda by vybíral podle úsměvu, širokých ramen nebo barvy očí. Myslím si, že by se to plně mělo přenechat odborníkům.


Kolik vůbec prezidenta chrání lidí?

Neznám přesné počty a i ten počet se bude lišit podle toho, kde ta chráněná osoba je doprovázená. Je rozdíl, zda se pohybuje v chráněných prostorech nebo někde na otevřeném prostranství. V chráněných prostorech může být dokonce bez ochranky. Nejbližší okruh ochranky, tzv. vajíčko, jsou čtyři lidé, kteří prezidenta chrání ze všech čtyřech stran a každý z nich má své úkoly.


Prezidentova ochranka se řeší především kvůli chrastavskému incidentu, kde na současnou hlavu státu Václava Klause vystřelil Pavel Vondrouš s airsoftové pistole. On pak unikl a ochranka nijak nezasáhla. Co tam z pohledu bezpečnosti selhalo?

V Chrastavě se nepovedlo všechno, co se nepovést mohlo! Policie měla špatně prověřený prostor, kde se prezident pohybuje. Ještě před tím se má do místa dojet a udělat analýza. Na každém místě je to jiné, jde i o to, že každá oblast republiky je na to sociálně jinak, někde to může být více vyhrocenější. Další věc je, že se musí určit únikové cesty, nejbližší nemocnice. Nechápu, proč vezli Klause do Ústřední vojenské nemocnice, měl jet do liberecké či jablonecké nemocnice. V případě, když je signál ZBRAŇ, má každý z bodyguardů svoji úlohu. Místo toho se všichni otočili za střelcem! Kdyby to byl opravdový atentát, mohla střelba jen odpoutat pozornost a v případě, že ochranka jako zde nereagovala, mohl někdo zasáhnout z jiné pozice. Další chybný krok bylo to, že prezidenta neodvedli. Návštěva v tu chvíli měla skončit, jenže tam se v ní pokračovalo. Tam bylo všechno špatně! Nevím jediný bod, který by ochranka udělala správně.


Proč si myslíte, že k takovému selhání došlo?

Je to dané hlavně tím, že ochranka to hrubě podcenila. Bylo to pod dojmem toho, že se za 10 let nic nestalo, navíc pan prezident Klaus není příznivcem těchto opatření. Ochranka pak sklouzne do takového rutinérství, řekli si, jen se projdeme z prezidentem. A takto to dopadlo! Klidně jsme mohli mít už dříve zvoleného prezidente. (ironicky se usmívá)


Kdyby nedošlo k pochybením, které se staly, co by se stalo se střelcem Vondroušem?

To si měl ten, s prominutím, v*l měl taky uvědomit. Ochranka ho klidně mohla zastřelit.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama