Jan Kraus se rozohnil: Upozorňuje na podivuhodnosti v ČSSD

Praha – Moderátor a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Jan Kraus se pustil do rozhodnutí Senátu. Ten v minulém týdnu zamítl rozšíření pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu, což byl jeden z klíčových bodů boje proti korupci.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Jan Kraus

„Čerstvé neodhlasování zákona, který by umožnil kontrolu NKÚ nad hospodařením obcí a podniků se státní účastí, dobře ukázalo licoměrnost místní politiky," uvádí moderátor. Upozorňuje na podivuhodný fakt, že ČSSD se snažila zákon prosadit deset let, ovšem když přišel do Senátu, ani členové sociální demokracie nehlasovali pro jeho přijetí.

Senátoři, kteří jsou zároveň starosty či hejtmany, svůj postoj zamítavý postoj odůvodňovali tím, že už v tuto chvíli musí čelit velkému množství kontrol.Daleko podivnějším argumentem však bylo to, že by se o nich kriticky informovalo a museli by tak čelit nadávání občanů. Kraus se domnívá, že jestliže starostové nekradou, neměli by s takovými důsledky kontrol vůbec žádný problém.

„Mohl bych tedy stejně uvažovat sám za sebe o daních. Platím je pořád, velké částky, a když i představím, co s těmi penězi političtí zloději udělají - bylo by racionální, neposílat žádné daně nikam. Ale musím - pak mi okolí také nadává, proč tolik peněz vyhazuju oknem. Já mám ale na rozdíl od politiků na krku zákon," zamýšlí se Kraus.

Kraus připomíná, že pravomoci, které mohl získat NKÚ, jsou zcela běžné u zahraničních kontrolních úřadů podobného typu. Navíc se jednalo o jeden z velmi podstatných protikorupčních zákonů. Kraus proto pesimisticky dodává: „na další se vůbec zřejmě nedostane."

Vláda ohledně boje s korupcí nijak nepokročila, přestože je to jeden z bodů vládního programu. Je proto nutné, aby nadále fungovaly protikorupční organizace. „Hydra je to totiž mocná, a pokud jde o obranu vlastních zlodějen, penězi a nápady rozhodně nešetří," dodává.

Témata: Kraus, Jan | NFPK | nkú
Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama