Rozkradou se zde miliardy z našich peněz!

Praha – Neziskové protikorupční organizace vyzývají v otevřeném dopise poslance, aby zamítli novelu zákona o finanční kontrole ve veřejné správě z dílny Ministerstva financí. Tuto novelu již odmítla horní komora Parlamentu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

371

Většina senátorů je přesvědčena, že v boji proti korupci novela nezajistí účinnou kontrolu nad utrácením peněz daňových poplatníků a nezamezí rozkrádání státního majetku. Problém spatřovali v tom, že novela ignoruje doporučení Světové banky a mezinárodní praxi. Novela dále neposiluje odpovědnost za hospodaření s veřejnými prostředky a nezajistí nezávislost interního auditu.

Organizace bojující proti korupci, Good Governance, Inventura demokracie, Nadační fond proti korupci a Oživění, proto apelují na poslance, aby novelu zamítli.

„Ministr financí Kalousek se snaží získat monopol nad kontrolou utrácení veřejných finančních prostředků. Novela dále devastuje vnitřní kontrolní systém České republiky a vykrádá pravomoci, které by měl podle mezinárodní dobré praxe vykonávat Nejvyšší kontrolní úřad. Kvůli špatné kontrole se zde přitom každý rok rozkradou desítky miliard korun z našich daní," uvedl Lukáš Wagenknecht z think tanku Good Governance.

„Česká republika nezbytně potřebuje nový kvalitní zákon, který by podrobněji vymezil a upravil vymahatelnost manažerské odpovědnosti, funkčně nezávislý interní audit, účinnou aplikaci zásad řádného finančního řízení a efektivní systém harmonizace vnitřního řídícího a kontrolního systému všech subjektů veřejné správy. Kalouskova novela to nezajistí. Proto jsme udělali návrh vlastní," říká Josef Včelák, který vedl tým připravující takový zákon.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama