Tušíte, kam jdou peníze, které dáváte státu placením daní?

Praha – Projekt zIndex, Fond Otakara Motejla (FOM) a Nadační fond proti korupci (NFPK) spojili své síly a bojují za prosazení legislativních změn ohledně veřejných zakázek. Centrum aplikované ekonomie zveřejnilo výsledek projektu Rozkrývání veřejných zakázek a řada výsledků je velmi podivná.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

371

Centrum aplikované ekonomie se zabývalo projektem, který zkoumal vlastnickou strukturu 1500 dodavatelů 4424 veřejných zakázek v celkové hodnotě za 117 miliard korun, které byly vypsané ministerstvy a kraji od roku 2009 do září 2012. Projekt podporoval NFPK, FOM a Hospodářské noviny.

V rámci projektu dospěli k závěru, že 42% dodavatelů veřejných zakázek je vlastněno zahraničními firmami, 40% fyzickými osobami z České republiky či zahraničí, 4% dodavatelů jsou církve, sdružení či vysoké školy.

Mezi sídly zahraničních vlastníků mají převahu daňové ráje, kde může bát majitelem dodavatele i český vlastník, což je těžce zjistitelné. Vysoké zastoupení dalších zemí je dáno hlavně převahou větších firem, jakými jsou například Eurovia/Francie, Telefónica/Španělsko nebo Skanska/Švédsko.

Další 4% zakázek stát přiděluje vlastním subjektům. „Nezanedbatelné procento zakázek dává stát sám sobě, tedy typicky státním nebo obecním podnikům. Zde je třeba si uvědomit určitá korupční rizika, kdy tyto podniky jsou pod silným politickým vlivem, ale často podléhají řádově menší kontrole než hospodaření samotných ministerstev a krajů," uvedl Jiří Skuhrovec z Centra aplikované ekonomie.

U zbývajících 10% nelze dohledat, kdo je vlastníkem dodavatele. Za nedohledatelností vlastníků je jejich neuvedení v obchodním rejstříku, nebo uvedení pouze právního zástupce účastnícího se valné hromady firmy s listinnými akciemi na majitele.

Téměř u poloviny zakázek ministerstev a krajů nelze z českých veřejných zdrojů dohledat konečné vlastníky (fyzické osoby), kteří mají prospěch ze získaných zakázek. Ve většině případů se nemusí jednat o střet zájmů, ovšem to riziko zde je.

„Již od vzniku NFPK se snažíme prosazovat „svlékání do naha" v oblasti veřejných zakázek tak, aby byli zcela transparentní vlastníci firem, které vyhrávají zakázky a omezila se tak možnost korupčního jednání," uvedl ředitel a analytika NFPK Petr Soukenka.

Manažer FOM Jiří Knitl dodává: „výsledky projektu jasně ukazují nutnost zprůhlednění vlastnických struktur subjektů ucházejících se o státní veřejné zakázky a neudržitelnost současného stavu. Můžeme jen doufat, že vládní strategie pro boj s korupcí na roky 2013 - 2014 skutečně dosáhne svého cíle, tedy rozkrytí konečných vlastníků těchto subjektů."

Témata: CZK | NFPK | veřejné zakázky
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama