Ministr Kuba che potěšit před volbami stranické prověřené penězovody?

Praha – Člen Platformy pro transparentní veřejné zakázky a přední donátor Nadačního fondu proti korupci Libor Witassek zkritizoval přijetí stávajícího zákona o veřejných zakázkách. Nejen, že zákon obsahuje nejasné informace, ale i dlouho byly postrádány prováděcí vyhlášky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Martin Kuba /ODS/, první místopředseda

„Typický důkaz naprosté impotence nejen stávající vládní administrativy, která vydá nový zákon, podle kterého se nedalo pracovat, protože ani právníci nevěděli jak. To samo o sobě způsobilo zpomalení ekonomiky a ztráty desetitisíců pracovních míst," je přesvědčen Witassek.

Po několika měsících bylo možné konečně veřejné zakázky vypisovat, ale ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba navrhuje rychlou novelizaci. Ta by měla uvolnit stávající pravidla.

Podle Witasska dnes zadavatele považují za určující pouze nejnižší cenu, neboť se obávají, že by jinak byli nařčeni z netransparentního jednání. Přitom dle Witasska je možné dle současného zákona se rozhodnout i na základě kvality. Problém je v tom, že zadavatele k tomu, aby cenu považovali jako 50% mezi kritérii, nutí úřady.

„Dokonce rozhodují retrospektivně, zcela chybí respekt k právnímu řádu, nefungují základní pravidla, že nový zákon neplatí zpětně a řada privátních subjektů nechápe, jak je možné, že jejich výběrová řízení dnes úředníci posuzují zpětně podle nového zákona," podivuje se Witassek.

Podle Witasska však není problém v zákoně, ale ve zbytečné byrokracii a přebujelé administrativě. Nekompetentní úředníci pak „úmyslně šikanují zadavatele veřejných zakázek a radí jim, jak si mají vybrat své dodavatele," dodává.

Kuba chce dle Wittaska novelou vrátit starý systém, který obsahuje možnost manipulace s veřejnými zakázkami. Witassek se zamýšlí nad tím, že v tom mohou hrát roli volby, ve kterých se může stranám hodit podpora „prověřených penězovodů".

Témata: NFPK | Kuba, Martin
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama