Bude muset Drábek platit miliony?

Praha – Nadační fond proti korupci (NFPK) slaví. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v pondělí zakázal společnosti Fujitsu Technology Solutions plnit dodatky smlouvy ohledně nového informačního systému na výplatu nepojistných sociálních dávek na úřadech práce (MPSV). Úřad zároveň udělil jak Ministerstvu vnitra, tak i Ministerstvu práce a sociálních věcí pokutu 500 tisíc korun.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Petr Soukenka, NFPK
doporučujeme

NFPK upozorňoval již od března 2012 na problematičnost smlouvy, související veřejné zakázky a na další skutečnosti na MPSV, které se děly za Jaromíra Drábka a náměstka Vladimíra Šišky. Podle NFPK bylo možné včasným zákazem plnění zachránit kolem miliardy korun, další stovky milionů pak bylo možné ušetřit za vývoj nového informačního systému.

Když se k Nadačnímu fondu dostaly závažné informace, členové fondu se rozhodli nenechat je jen tak být. Prostřednictvím oprávněného subjektu společnosti Student Agency, kterou vlastní zároveň člen správní rady NFPK Radim Jančura, ve spolupráci se sdružením INDOC byl podán návrh na zákaz plnění smlouvy. Návrh byl sloučen s pozdějším návrhem společnosti OKSystem. I politická strana se rozhodla vstoupit do kauzy. KDU-ČSL podala trestní oznámení, ale dočkala se odmítnutí od ÚOHS. Úřad ji označil za neoprávněný subjekt.

Na podzim roku 2012 podala společnost Student Agency žalobu na ÚOHS pro nečinnost. V únoru soud dal žalobci za pravdu s tím, že ÚOHS skrze průtahy porušuje již 10 měsíců zákon, a nařídil mu, že musí do 15 dnů vydat rozhodnutí.

Předmětná smlouva i dodatky byly podle NFPK uzavřeny bez výběrového řízení, a proto jsou v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. S tímto tvrzením souhlasí i ÚOHS. „NFPK nyní očekává, že MPSV učiní příslušné právní kroky vůči bývalému vedení MPSV za účelem vymáhání vzniklé škody," vzkazuje za NFPK Petr Soukenka.

Loading...
Témata: Soukenka, Petr
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama