Bude muset Drábek platit miliony?

Praha – Nadační fond proti korupci (NFPK) slaví. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v pondělí zakázal společnosti Fujitsu Technology Solutions plnit dodatky smlouvy ohledně nového informačního systému na výplatu nepojistných sociálních dávek na úřadech práce (MPSV). Úřad zároveň udělil jak Ministerstvu vnitra, tak i Ministerstvu práce a sociálních věcí pokutu 500 tisíc korun.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Petr Soukenka, NFPK

NFPK upozorňoval již od března 2012 na problematičnost smlouvy, související veřejné zakázky a na další skutečnosti na MPSV, které se děly za Jaromíra Drábka a náměstka Vladimíra Šišky. Podle NFPK bylo možné včasným zákazem plnění zachránit kolem miliardy korun, další stovky milionů pak bylo možné ušetřit za vývoj nového informačního systému.

Když se k Nadačnímu fondu dostaly závažné informace, členové fondu se rozhodli nenechat je jen tak být. Prostřednictvím oprávněného subjektu společnosti Student Agency, kterou vlastní zároveň člen správní rady NFPK Radim Jančura, ve spolupráci se sdružením INDOC byl podán návrh na zákaz plnění smlouvy. Návrh byl sloučen s pozdějším návrhem společnosti OKSystem. I politická strana se rozhodla vstoupit do kauzy. KDU-ČSL podala trestní oznámení, ale dočkala se odmítnutí od ÚOHS. Úřad ji označil za neoprávněný subjekt.

Na podzim roku 2012 podala společnost Student Agency žalobu na ÚOHS pro nečinnost. V únoru soud dal žalobci za pravdu s tím, že ÚOHS skrze průtahy porušuje již 10 měsíců zákon, a nařídil mu, že musí do 15 dnů vydat rozhodnutí.

Předmětná smlouva i dodatky byly podle NFPK uzavřeny bez výběrového řízení, a proto jsou v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. S tímto tvrzením souhlasí i ÚOHS. „NFPK nyní očekává, že MPSV učiní příslušné právní kroky vůči bývalému vedení MPSV za účelem vymáhání vzniklé škody," vzkazuje za NFPK Petr Soukenka.

Témata: Soukenka, Petr
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama