Reportéři ČT objevili další levárnu? Čtěte na co přišli u exekucí

Praha – Reportéři ČT přinesli reportáž, že se exekutorka zřekla vysoké odměny. Podivné však je, že tato shovívavost se projevila vůči kdysi obrovské dopravní firmě Četrans. Jednalo se tak o velkorysost, nebo za rozhodnutím exekutorky stálo něco jiného než empatie?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Exekuce, ilustrační fotografie

Čím dál více lidí se stává kvůli údajně výhodným půjčkám obětí exekutorů. Mnohdy jsou pak odměny exekutorů vyšší než dluh. Podle vyhlášky ministerstva spravedlnosti mají nárok na procenta z vymáhané částky a nižší odměny jsou zakázané etickým kodexem.

Etický kodex uvádí: „pokud exekutor účtuje odměnu, která je nižší než platná odměna tarifní, nebo za provedené služby neúčtuje odměnu žádnou, dopouští se závažného porušení pravidel soutěže mezi exekutory." Soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimek se však obává, že toto ustanovení „podporuje cenový kartel a zabraňuje konkurenci na trhu exekutorských služeb."

Loni na podzim Reportéři ČT informovali o dluhu společnosti Četrans vůči státu, který je téměř čtvrt miliardy. Objevili i dokumenty, které mohou změnit současná pravidla o výši exekutorských odměn. Dluh ve výši 40 milionů vymáhala Jana Fojtová a naúčtovala si odměnu 5,5 milionu korun. Za pár dní se však odměny zřekla, ale odmítá uvést proč.

Podle odborníků z poradny pomáhají lidem v dluhových problémech, je zřeknutí se odměny neobvyklé. Nabízí se teorie, že mezi Fojtovou a společností proběhla neoficiální kompenzace. O tom, proč se tak rozhodla, ostatně neví ani prezident Exekutorské komory ČR Jiří Prošek.

Při stížnosti od věřitele však v Exekutorské komoře i na ministerstvu spravedlnosti dospěli k tomu, že „nedošlo k žádnému poškození kteréhokoliv z účastníků." Podle Reportérů ČT toto rozhodnutí znamená průlom v exekutorských pravidlech.

Daniela Hůle ze společnosti Člověk v tísni se nad vývojem případu podivuje: „dosud jsem žil v domnění, že ve své podstatě není možné s tím hnout, a ani jsem nevěděl o případu, kdy by to skutečně nějaký exekutor udělal. To znamená, že by požadoval nižší náklady, než které mu náleží podle vyhlášky."

Je tedy možné účtovat si nižší odměny, než určuje tarif a kodex. Vedoucí oddělení státního dohledu ministerstva spravedlnosti Jaroslava Tomešová uvedla, že odměna exekutora musí být spravedlivá, musí odrážet úsilí exekutora. Proti částce je dle jejích slov možné se bránit námitkami, pokud jim exekutor nevyhoví, pak rozhodne exekuční soud.

„Pokud by tato možnost byla reálná, tak bychom klientům zcela určitě doporučovali o něco takového žádat," uvedla Kristýna Krušinská z občanské poradny REMEDIUM. V lednu 2013 začala platit dvě další pravidla, která mají dlužníkům pomoci. Je jím povinné slučování exekucí a předžalobní výzva, aby dlužník o svých problémech věděl včas. Vymáhací agentury se už nyní nemohou tvářit, že jednají na rozkaz soudu.

Témata: Exekuce
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si chce pospíšit s brexitovým zákonem, na vnitro je svolaná schůzka…

16.01.2019 13:32 O zrychleném schvalování vládního návrhu zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v Česku v…

Czexit? Okamura trvá na referendu: Česko by mělo bilaterálně jednat se…

16.01.2019 13:21 Vývoj v Británii ukazuje, že kdyby Česko chtělo vystoupit z Evropské unie, musí začít řešit…

Poslanec Volný se rozjel: Za Baldu nemůže SPD, ale vítači a sluníčkáři…

16.01.2019 12:36 Poslanec Lubomír Volný hájící barvy SPD se vyjádřil pro zpochybňovaný zpravodajský server Sputnik…

Bára Štěpánová: Češi si nechají sebrat svobodu za tisícovku měsíčně navíc.…

16.01.2019 12:28 V předvečer 50. výročí upálení Jana Palacha v pořadu Interview na ČT24 vystoupila herečka Bára…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama