Vláda neví, co chce! V sázce je 500 miliard Kč

Praha – Zákon o úřednících, na kterém pracovalo ministerstvo vnitra, je důležitý nejen v boji s korupcí, ale i pro získání dotací z Evropské unie. Návrh zákona je však kritizován protikorupčními organizacemi i mnohými ministerstvy.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ministerstvo vnitra

„V sázce je více než 500 miliard korun z evropských fondů. Přijetí zákona upravujícího postavení úředníků je jednou z podmínek Evropské komise pro čerpání evropských peněz v novém programovacím období od roku 2014. Česká republika je dnes jedinou zemí EU, která tento zákona nemá," upozorňuje Lenka Petráková z občanského sdružení Oživení.

Vzhledem k tomu, že v mezirezortním připomínkovém řízení byl návrh zkritizován a připomínky nebyly vypořádány, zdá se, že ministerstvu je nějaký termín k předložení návrhu zcela ukradený.

„Úřady návrhu především vytýkají, že neplní cíle stanovené vládou. Jinými slovy navržená právní úprava nedává žádné podmínky k tomu, aby náš stát fungoval lépe a úředníci pracovali efektivněji. Podivné také je, že i když se zákon připravuje, vláda s ním nepočítá ve svém plánu legislativy na rok 2013 (Usnesení vlády ČR ze dne 6. února 2013 č. 84)," dodává Petráková.

Evropská komise České republice doporučila urychlené přijetí zákona, který by upravoval pozici úředníků, jinak bude ohrožen tok peněz z EU od roku 2014. Již před vstupem do EU se ČR zavázala, že přijme zákon o úřednících, ten ačkoli byl přijat již v roce 2002, stále nenabyl účinnosti, neboť ta byla několikrát odložena.

"Vše nasvědčuje tomu, že přijetí právní úpravy pro silně zpolitizovanou českou státní správu není cílem, ale nepřítelem české vlády," uvádí v prohlášení organizace Oživení, Good Governance, Inventura demokracie, Nadační fond proti korupci, Ekologický právní servis a Transparency International.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama