Vláda neví, co chce! V sázce je 500 miliard Kč

Praha – Zákon o úřednících, na kterém pracovalo ministerstvo vnitra, je důležitý nejen v boji s korupcí, ale i pro získání dotací z Evropské unie. Návrh zákona je však kritizován protikorupčními organizacemi i mnohými ministerstvy.

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

„V sázce je více než 500 miliard korun z evropských fondů. Přijetí zákona upravujícího postavení úředníků je jednou z podmínek Evropské komise pro čerpání evropských peněz v novém programovacím období od roku 2014. Česká republika je dnes jedinou zemí EU, která tento zákona nemá," upozorňuje Lenka Petráková z občanského sdružení Oživení.

Vzhledem k tomu, že v mezirezortním připomínkovém řízení byl návrh zkritizován a připomínky nebyly vypořádány, zdá se, že ministerstvu je nějaký termín k předložení návrhu zcela ukradený.

„Úřady návrhu především vytýkají, že neplní cíle stanovené vládou. Jinými slovy navržená právní úprava nedává žádné podmínky k tomu, aby náš stát fungoval lépe a úředníci pracovali efektivněji. Podivné také je, že i když se zákon připravuje, vláda s ním nepočítá ve svém plánu legislativy na rok 2013 (Usnesení vlády ČR ze dne 6. února 2013 č. 84)," dodává Petráková.

Evropská komise České republice doporučila urychlené přijetí zákona, který by upravoval pozici úředníků, jinak bude ohrožen tok peněz z EU od roku 2014. Již před vstupem do EU se ČR zavázala, že přijme zákon o úřednících, ten ačkoli byl přijat již v roce 2002, stále nenabyl účinnosti, neboť ta byla několikrát odložena.

"Vše nasvědčuje tomu, že přijetí právní úpravy pro silně zpolitizovanou českou státní správu není cílem, ale nepřítelem české vlády," uvádí v prohlášení organizace Oživení, Good Governance, Inventura demokracie, Nadační fond proti korupci, Ekologický právní servis a Transparency International.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 12:22 Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama