Klaus rázně: Bez amnestie bych měl život snadnější!

Praha - Týden před odchodem z funkce v téměř vyklizené pracovně na Pražském hradě poskytl Právu bilanční rozhovor prezident Václav Klaus. Přiznává, že se mu po deseti letech těžko z Hradu stěhuje a návrat do aktivní politiky nevylučuje.

Václav Klaus, prezident ČR
doporučujeme

Klaus také řekl, že se o rozsahu amnestie radil s nejbližšími spolupracovníky a vyžádal si i odhad ministerstva, kolika lidí se dotkne. "Nevidím to tak špatně," řekl k negativním reakcím veřejnosti na novoroční pardon. Připustil ale, že kdyby amnestii nevyhlásil, měl by život snadnější.

Policisté v pátek zveřejnili aktuální čísla o počtu trestných činů a přestupků, jichž se právě amnestovaní vězni dosud dopustili. Za dva měsíce od vyhlášení amnestie to bylo celkem 537 případů, 316 trestných činů a 221 přestupků. Podle policie převládají majetkové přestupky a trestné činy. Sami policisté však upozorňují, že čísla jsou pouze přibližná.

Klaus už dříve prohlásil, že před tím, než odejde z postu prezidenta, chce ještě alespoň jednou udílet milosti. Po tomto výroku ale žádostí o milost začalo dramaticky přibývat. "Měsíčně jsme dostávali asi tři sta žádostí. Za poslední měsíce jich však přišlo asi dva tisíce a neexistuje žádná technika, jak je vůbec přečíst. Žádné milosti už tedy dávat nebudu," rozhodl se.

Zde je krátký výtah z celého rozhovoru pro dnešní deník Právo:

Jak byste chtěl, aby si vás lidé jako prezidenta pamatovali?
Chtěl bych, aby si mě určitě lépe pamatovali než skupina 28 senátorů, kteří dnes hrají takové ošklivé politické hrátky. Pevně věřím, až dnešní vlna zloby z některých úst skončí, tak se vše vrátí do normálu. Pevně věřím, že moje prezidentování bude uznáno.

Neobáváte se, že si vás lidé budou spojovat s amnestií, která vyvolala vlnu negativních reakcí?
Tak bych to nehodnotil. Řekl bych, že byla vyvolána obří vlna karikaturou amnestie, na kterou spousta běžných lidí naskočila. Nevidím to tak špatně. Myslím, že se to vrátí k normálu.

Když zhodnotíte deset let prezidentování, je něco, co byste udělal jinak?
Koncepčně bych to jinak nedělal. Samozřejmě by se člověk mohl rozmýšlet, jestli mu například ta amnestie za to stála, to je naprosto jasné. Ale já jsem byl nepřetržitými dopisy tlačen k amnestiím, ať už při zahájení mého mandátu, při tom či onom výročí, a pořád jsem to odstrkoval s tím, že možná bude vhodná chvíle udělat to na závěr. Nahrávka k tomu bylo 20. výročí založení České republiky. Ale samozřejmě že by můj život byl snadnější, kdyby to nebylo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neovlivní.cz: Manažeři banky HSBC potvrdili Babišovu roli v Čapím hnízdu

14.06.2021 09:20 Manažeři britské banky HSBC u policejních výslechů otočili a uvedli, že při sjednávání úvěru na…

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama