Odborářští bossové? Ti se nevzdají svých koryt od zavedených stran

Komentář - Již dlouho se mluví o vzniku nové levicové strany, která by měla být alternativou pro voliče zhnusené skandály ČSSD a odmítající KSČM, která se stále nezbavila bývalých estébáků ve svých řadách. Proč taková strana neuspěje?

Ilustrační foto
doporučujeme

Levicové strany, pokud jsou opravdu levicového ražení ve smyslu sociálního státu založeného na solidaritě, jsou stranami bez sponzoringu velkých firem. Tím pádem žijí především z členských příspěvků. Je tak nutné, aby taková strana měla opravdu silnou členskou základnu.

Současná ČSSD, například ta pražská, je propojena se soukromými podnikateli a lobbisty, kteří straně pomáhají finančně. Rozhodně stranu nepodporují proto, že by se jim líbila myšlenka vysokých daní, z nichž se financuje sociální stát. Spíš jim jde o napojení na rozpočtové kohoutky. O stranách jako NS-LEV21 a SPOZ nemluvím, jelikož se jedná o ČSSD v bleděmodrém, menším vydání.

Kdyby ale vznikla nová levicová strana, která by odmítla napojení na bohaté podnikatele, měla by obrovský problém. V Česku není populární být členem strany. Tím pádem by strana trpěla nedostatkem financí na prezentaci. A jsme v začarovaném kruhu. Bez prezentace nejsou členi a hlavně voliči. Bez nich zase nejsou peníze...

Výsledek voleb by byl pro takovou stranu předem jistý. Nula od nuly pojde a strana by skončila dřív, než by pořádně začala. Pouze jedna věc by stranu mohla zachránit.

Musela by sehnat známé osobnosti a dobré rétory, kteří upoutají dav na demonstracích. A hlavně. Tato strana by se musela napojit na odbory, které jsou ústřední součástí protestů proti vládě. Z nich by se dala rekrutovat velmi početná a aktivní členská základna i s kvalitními rétory, kteří mají zkušenosti.

Problém je, že české odbory jsou personálně spjaté s KSČM a ČSSD. A vysvětlete odborovým bossům, ať se odpoutají od zavedených stran, které jim zaručovali odměny typu poslaneckých a senátorských mandátů, a skočí do neprobádaných vod založení nové, opravdu levicové masové strany.

Témata: Odbory | proalt
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama