A co takhle školní docházka od 9 let? Rýpe poslankyně do Chládka

Praha – Stínový ministr školství z ČSSD Marcel Chládek přišel návrhem, že by školství prospěly změny na prvním stupni základní školy. Podle Jany Drastichové ze strany Věci veřejné by však Chládkovy změny ve školství nic nevyřešily.

Marcel Chládek /ČSSD/
doporučujeme

Chládek představil návrh, který obsahuje posunutí školní docházky od dovršení sedmi let, výuku začínající od devíti hodin a pouze slovní hodnocení na prvním stupni základní školy. To by mělo zkvalitnit české školství.

Návrh je inspirovaný Finskem, což je dle VV chvályhodné, ale aplikace na český systém vyžaduje výzkum širších souvislostí. Rozdíl mezi ČR a Finskem jen i v hodnocení povolání učitele, kdy na severu je považováno za prestižní, což by bylo vhodné také převzít. Kvalita školství je dána úrovní pedagogů.

Nejzávažnější z Chládkova návrhu je dle VV otázka, kdy má dítě nastoupit do první třídy. Je přesvědčená, že posunutím školní docházky by došlo k necitlivému zpomalení přirozeného vývoje. Ty děti, které by nemusely spolužákům stačit, většinou dostanou odklad doporučený pedagogicko-psychologickou poradnou. Podle stupně vývoje některých dětí by pak mohla být docházka odsunuta o další dva roky.

„Už dnes existuje možnost slovního hodnocení, záleží na rozhodnutí ředitelů škol a jejich dohody s rodiči," upozorňuje. „Slovní hodnocení může být prospěšné u těch prvňáčků, kteří by na vysvědčení nedostali vytouženou jedničku. Právě na tu se ovšem většina žáků prvních tříd těší. A my bychom jim měli odepřít tuto motivační radost?"

Začátek vyučování v devět hodin by mohl mnoha rodičům zkomplikovat ranní program, kdy většina z nich pospíchá do práce. Kolikrát při cestě vezou děti do školy. Podle VV by mohlo být ku prospěchu, pokud by byly lehčí předměty zařazeny na začátek vyučování, aby se děti mohly rozkoukat.

Drastichová jako bývalá učitelka na ZŠ upozorňuje, že pozornost dětí vrcholí kolem deváté hodiny a po jedenácté klesá. Navíc řada dětí má odpoledne mimoškolní aktivity. Jestliže by došlo k posunu začátku vyučování, děti by je nemusely stíhat, neboť by musely hned domů vypracovávat úkoly.

Ke zkvalitnění českého školství dojde, až se zvýší platy učitelům, až se zavedou kariérní řády, sjednotí osnovy. A dle VV by měly ke kvalitě přispět i srovnávací testy pro žáky pátých tříd.

Témata: Chládek, Marcel
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama