Zeman nejde pro slovo daleko: Všichni jsou stádo šašků!

Praha - Přinášíme vám výběr výroků bývalého premiéra a nastupujícího prezidenta Miloše Zemana. Některé z nich jsou velmi kontroverzní a ve své době vyvolaly vlnu kritiky.

Miloš Zeman, český politik, ekonom, prognostik a zvolený prezident České republiky. Úřadu se ujme složením slibu 8. března 2013.

O novinářích:

"Některé komentátory jsem označoval jako póvl nebo hnůj, přičemž se zde musím omluvit hnoji, který je koneckonců výživnou látkou." (kniha Jak jsem se mýlil v politice, 2005)

"Nejpitomějším tvorem na zeměkouli je současný český novinář." (Mladá fronta Dnes, 24. dubna 2002)

O svých nástupcích v čele ČSSD:

"Stanislav Gross je podle mého názoru rozmazlené politické dítě. ... V politice se naučil pouze jedinou věc, tedy technologii moci. A v jeho podání se ta technologie moci zužuje na to, že se snaží korumpovat svoje okolí nabídkami různých prebend. ... Špidla byl spíš zoufale neschopný vůdce." (Lidové noviny, 3. července 2004)

"Hovoří-li Gross o cti, je to podle mého mínění totéž, jako když prostitutka hovoří o panenské bláně. Obojí existuje, ale u jiných." (kniha Vzestup a pád české sociální demokracie, 2006)

O svých politických konkurentech:

"Představte si Klause, jak prohlašuje: jsem pro samosprávu, pro ombudsmana, proti praní peněz, pro evropskou sociální chartu. To je, jako kdyby Adolf Hitler říkal, že má rád všechny Židy." (německý magazín Focus, 10. června 1996)

"Obracíme se proti aroganci moci symbolizované v ODS Klausem a jinými. Mají styl pravičáckých bolševiků: když někdo patří ke vládní straně, má právo na každý post, bez ohledu na kvalifikaci." (německý magazín Focus, 10. června 1996)

"Jejich (Klausovy vlády, pozn. ČTK) balíček opatření znamená, že současná vláda nám v podstatě zanechává pro dobu, kdy přejdeme z opozice do vlády, podmínky spálené země." (Mladá fronta Dnes, 19. dubna 1997)

"Když Japonsko přežilo atomové bombardování, tak přežije ČR vládu ODS." (Lidové noviny, 20. září 1997)

"Vláda, která toleruje zloděje, se objektivně touto tolerancí sama stává vládou zlodějů. Vláda, která toleruje tuneláře, je tím sama vládou tunelářů. A vláda, která toleruje podvodníky, se stává objektivně vládou podvodníků." (projev v Poslanecké sněmovně, 21. října 1997)

"Václav Klaus je jediný silný protihráč, kterého jsem v politickém životě ČR potkal. Všichni ostatní byli stádo šašků." (Lidové noviny, 15. června 2002)

Ostatní:

"Když jsem přemýšlel o tom, jak definovat politiku, respektive politickou práci, dospěl jsem k názoru, že politika je především bojem proti hlouposti. Včetně hlouposti vlastní." (Blesk, 31. března 2001)

"Nelze zapomínat, že sudetští Němci byli Hitlerovou pátou kolonou, když se jednalo o zničení jediného ostrova demokracie ve střední Evropě. Lze nyní opravdu požadovat smíření pro zrádce?" (rakouský časopis Profil citovaný agenturou APA, 20. ledna 2002)

"Hitler byl svého času největším teroristou světa. Tehdy nikdo nevyzýval, aby se s ním vedla jednání, stejně by dnes neměla být vedena jednání s teroristy." (izraelský list Haarec, 18. února 2002; na přímou otázku novináře, zda přirovnává Hitlera k palestinskému vůdci Jásiru Arafatovi, řekl Zeman "Samozřejmě. Není ovšem mým úkolem posuzovat Arafata..."; posléze tvrdil, že šlo o nedorozumění)

"Jednou z podstatných chyb, která mě provázela po celou mou politickou dráhu, bylo, že jsem často rychleji mluvil, než myslel, neprověřoval si dostatečně předložené informace a střílel od boku." (kniha Jak jsem se mýlil v politice, 2005)

"Neznám línější a neschopnější bandu než jsou čeští soudci, beroucí horentní mzdy za (čest výjimkám) nicnedělání." (kniha Jak jsem se mýlil v politice, 2005)

"Je spousta lidí, které lze urážet, a já v těchto urážkách budu pokračovat dál." (Mladá fronta Dnes, 5. května 2012)

"Prezident se musí postavit davu nefachčenků a říci jim, že nejsou obětí rasové diskriminace, ale měli by hledat odpověď u sebe." (Právo, 8. srpna 2012)

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Související:

Právě se děje