Kubera ostře: Klause je třeba znemožnit, nesmí se do politiky vrátit!

Praha - Cílem návrhu žaloby na Václava Klause je dosluhujícího prezidenta dehonestovat, aby se už nemohl politicky angažovat, soudí předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera. Řekl to v dnešní Partii televize Prima Family.

Jaroslav Kubera /ODS/
doporučujeme

O podání žaloby Ústavnímu soudu bude horní komora rozhodovat v pondělí. Podle Kubery pro tento krok není důvod. "Jdeme s kulovnicí na mouchu," uvedl Kubera.

Dienstbier zase zdůraznil, že nejde o to Klause potrestat, není to podle něho podstatou návrhu žaloby. Senát se podle Dienstbiera brání podle něho protiústavnímu jednání jiné instituce. "Senát dá najevo, že porušování ústavy nebude tolerovat. Chráníme demokratický řád do budoucna," řekl.

Podle Kubery ale naznačuje jiné důvody už to, že žaloba by se měla podávat několik dnů před koncem Klausova mandátu. "Je třeba ho dehonestovat tak, aby už neměl žádnou šanci zasahovat do politického dění," soudí Kubera.

Návrh žaloby podepsalo 28 z 81 senátorů. Před Ústavní soud chtějí prezidenta postavit kromě jiného kvůli novoroční amnestii a otálení s podpisem doplňku Lisabonské smlouvy či dodatku k Evropské sociální chartě.

Vyčítají mu také to, že nerozhodl ve věci jmenování jedno z čekatelů na soudce, ač mu to nařídil soud. "Pokud nejmenoval soudce, tak je to na diskusi nebo na nátlak, ale rozhodně to není velezrada. Používáme prostředek, který té situaci neodpovídá," prohlásil Kubera. "Velezradou bylo podepsání Lisabonské smlouvy," dodal senátor.

Dienstbier připustil, že velezrada je jako pojem nešťastný. Méně emocí by podle něho například vyvolávalo to, pokud by ústava pojednávala o ústavním deliktu. Upozornil také na to, že řada lidí si plete velezradu z vlastizradou, píše server idnes.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama