Peake o žalobě na Klause: Úsměvné gestíčko!

Praha - Zejména zastánci žaloby na prezidenta Václava Klause pro velezradu dnes byli slyšet v prvních hodinách neveřejného jednání Senátu. Po poledni bylo do 13:00 přerušeno kvůli přestávce na oběd. Do debaty chce prý totiž zasáhnout ještě velký počet řečníků.

Karolína Peake /LIDEM/

Štětina ve svém projevu porovnával "velezrádní žalobu" na Klause se skutečnou zradou komunistických představitelů, které se podle něj dopustili pozváním okupačních sovětských vojsk do Československa v roce 1968 a kolaborací v období následné normalizace.

Podle šéfa senátního ústavně-právního výboru Miroslava Antla (za ČSSD) nejde o "hon na Václava Klause", ale o snahu o výklad práv a povinností hlavy státu.

Schválení žaloby chce podpořit také předseda senátního výboru pro lidská práva Marcel Chládek (ČSSD), i když se pod návrh odmítl podepsat. "Některé ty kroky (Klause) se dají zařadit do té kapitoly velezrady a myslím si, že i Ústavní soud to takto posuzovat bude," řekl novinářům.

Dienstbier nesouhlasí s argumenty kritiků, že žaloba přišla pozdě nebo že je jejím cílem Klause dehonestovat, jak se vyjádřil předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera. "Smyslem není sesadit prezidenta nebo ho jinak potrestat, smyslem je chránit ústavní pořádek," tvrdí Dienstbier, podle kterého Klaus zvládl svou dehonestaci sám, například vyhlášením kontroverzní amnestie.

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) v prohlášení označila jednání Senátu o Klausově velezradě za "úsměvné gestíčko". Na Klausův "špatný postup" při amnestii chce reagovat novelou ústavy, která by tuto pravomoc prezidenta zrušila.

Trestem za velezradu je podle ústavy ztráta prezidentského mandátu a možnosti jej znovu získat. Klausovo druhé funkční období skončí tento čtvrtek. I když někteří navrhovatelé mluví o tom, že smyslem žaloby je, aby ústavní soudci nastavili pravidla pro Klausovy nástupce, navrhované rozhodnutí Ústavního soudu je namířeno proti současnému prezidentovi.

Jednání Senátu o žalobě je podle zákona o jednacím řádu horní komory neveřejné. Bez účasti širší veřejnosti má být i hlasování, byť se podle jednacího řádu "hlasuje veřejně podle jmen". Skutečnost, že se jednání uskuteční za zavřenými dveřmi, by podle senátorů mohlo prospět jeho věcnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje