Klaus je všem pro smích: Převzetí slovenského vyznamenání bude fraška!

Praha - Zítra se v Brně odehraje velký prezidentský hokynářský obchod. Václav Klaus si se svým slovenským protějškem Ivanem Gašparovičem vymění státní vyznamenání. A k smíchu je to jak Čechům, tak Slovákům.

Václav Klaus, prezident ČR

Klaus s Gašparovičem se zítra zkrátka pořádně poplácají po zádech a hezky z ruky do ruky si vymění státní vyznamenání. Nebýt tiskovky v Bratislavě minulý týden, nejspíš by po tomhle prezidentském rituálu neštěkl pes. Klaus s Gašparovičem si ale sami vlezli do pomyslné cirkusové arény a tam si nasadili červený nos, aby se jim na obou stranách hranice mohli dosyta nasmát.

Co se odehrálo v Bratislavě? U příležitosti Klausovy poslední prezidentské návštěvy Slovenska se tam na tiskovce jeden z novinářů zeptal, zdali si oba státníci nechystají předat nějaká vyznamenání. Už jen rozdílná reakce obou prezidentů zdvihala koutky úst nahoru...

Klaus: My si sebe vzájemně vážíme a jsme vnitřně přesvědčeni o tom, že jsme pro vztahy zemí udělali maximum, možná více než kdokoli jiný, rozhodně více než ten, kdo o tom každý den píše posměšné články. Možná bychom si taková vyznamenání zasloužili, ale nebudeme vám dělat nahrávku na to, abyste tuto věc zesměšňovali.

Gašparovič: Ani jsem neuvažoval, že bychom se měli ocenit státnickými vyznamenáními. Spolupráce přinesla prospěch oběma našim zemím, do té pozice, že si máme děkovat, jsem nějak nepřišel. Ale co se nestalo, může se stát, ještě na to můžeme přijít.

Přestože se oba muži navzájem několikrát popřeli a přestože si Václav Klaus rozhodně nepřál nahrávat novinářům, nakonec došlo na Gašparičova slova "ještě na to můžeme přijít". Ejhle, trvalo to možná jen pár hodin a česká diplomacie se mohla začít chystat na rychlou a veledůležitou návštěvu Gašparoviče v Česku. Aby ve slavné brněnské vile Thugendhat předal vyznamenání a jedno si také odvezl.

Václav Klaus si pro Gašparoviče promptně přichystal Řád bílého lva. A sám také neodjede s prázdnou. Vyznamenání vymění za slovenský Řád bílého dvojkříže. Dva dny poté, co Klause ve vlastní zemi obvinili senátoři z vlastizrady a co vyšla najevo další bezprecedentní a nevídaná věc. Malíř Pavel Brázda Klausovi vrátil své státní vyznamenání s tím, že je od Klause nechce.

Není divu, že si z celé situace utahují v Česku i na Slovensku. Internetem už kolují vtipy, které to dávají Klausovi i Gašparovičovi - lidově řečeno - sežrat. Jak skrze internet k tomuto vyznamenávání na poslední chvíli promlouvají Češi a Slováci, je zřejmé, že výměnu medailí považují obyvatelé obou zemí za ješitnou frašku.

Jak vzdálená je tato situace aktu, kdy si nejvyšší slovenský řád přebíral někdejší prezident Václav Havel. Toho totiž Slováci vyznamenali automaticky, aniž by si o řád musel požádat, natož ho "na revanš" vyměňovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje