Krize v karlovarské koalici trvá. Komunisti jsou neústupní!

Karlovy Vary - ČSSD v radě Karlovarského kraje odmítla návrh komunistů, aby náměstek pro školství, bývalý politruk Václav Sloup (KSČM) zůstal v radě a aby ČSSD pouze převzala resort školství.

Muzeum totalitního režimu Valtice
doporučujeme

Komunisté si ale chtějí zachovat většinu v radě, v níž mají pět z devíti členů. Hejtmanovi Josefu Novotnému (ČSSD) se to ale nelíbí, jak dnes řekl novinářům. Výměnu Sloupa za někoho jiného komunisté nechtějí.

Požadavek hejtmana z minulého týdne zněl, aby KSČM náměstka pro školství vyměnila, protože kvůli jeho minulosti politruka pohraniční stráže se v kraji zvedla vlna protestů. "Každé jeho rozhodnutí ve školství bude a priori vnímáno negativně a bude zpolitizováno," upozorňuje Novotný.

"Dočkal jsme se výsledku naprosto neuspokojivého. KSČM to udělala tak, že vlk se nažral a koza zůstala celá. Budu proto žádat vedení ČSSD, aby se k této odpovědi komunistů postavilo," uvedl Novotný. O konci koalice v této souvislosti zatím hejtman nechce mluvit.

Spolupráci ČSSD s KSČM dnes odsoudil při návštěvě kraje i premiér Petr Nečas (ODS). "ČSSD po dvaceti letech vytáhla komunisty z izolace. Byla to ona, kdo vrátil politruky do školství," uvedl Nečas.

Radní Sloup má v Karlovarském kraji na starost školství. Proti jeho jmenování do funkce protestovali v kraji pedagogové, studenti i opozice. Sám Sloup ale svoji roli vidí spíše jako manažerskou a politickou.

Do obsahu školní výuky prý zasahovat nechce. Jak ale řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, i výuka například o 50. letech minulého století by neměla být jednostranná. Podle něj lidé, kteří v době nesvobody chtěli překročit hranici, byli narušitelé a porušovali tehdejší zákon.

"Podle poznatků, které mám z druhé strany, by (Němci) velmi přivítali, kdybychom ty hranice hlídali jako před rokem 1989. Bylo by tam méně zločinnosti v příhraničním území Německé spolkové republiky," uvedl také Sloup.

Podle starosty příhraniční Aše Dalibora Blažka (nez.) je ale takové srovnání nepatřičné, jak informuje server lidovky.cz. "Je pravda, že Němci mají problém s dovozem drog z Česka, ale to se netýká naprosté většiny lidí. Pro nás jsou naopak důležité přeshraniční kontakty lidí a spolků. I pro děti je otevřená hranice dnes samozřejmost a ani si neumím představit, že to bylo někdy jinak," řekl starosta.

Témata: KSČM | Karlovy Vary | koalice
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama