Dopraváci už neberou úplatky! Teda prý...

Praha – V České republice chybí specialisté na posuzování korupce a nepřímé úplatkářství je obtížně prokazováno. K tomuto závěru dospěla organizace Transparency International na základě analýzy korupčních rozsudků. Místopředsedkyně vlády Karolína Peaka dala k přezkoumání 247 rozsudků.

Karolína Peake /LIDEM/, předsedkyně strany
doporučujeme

Z Analýzy pravomocných soudních rozhodnutí ve věcech úplatkářských trestných činů vydaných v období od 1. ledna 2010 do 30. dubna 2012 ohodnotila TI jako nejdůležitější závěry to, že v ČR chybí specialisté na posuzování korupce a nepřímé úplatkářství je obtížně prokazováno.

Nejčastěji byly posuzovány případy malé korupce, které se vyznačují jednoduchým způsobem spáchání. Z analýzy však vyplývá, že dopravní policisté méně berou úplatky od řidičů porušujících předpisy. Případy velké korupce, které jsou páchány sofistikovanějšími způsoby, s pravomocným rozhodnutím se ve zmíněném období před soudem prakticky neobjevily.

Snížil se počet hrubých pochybení při využívání odposlechů a záznamů ze sledování podezřelých. „Ačkoli Nejvyšší a Ústavní soud dávají jasný návod, jak posuzovat přípustnost záznamů pořízených soukromými osobami, u soudu nižších instancí dochází k odmítnutí těchto záznamů jako důkazu, což často vede ke zproštění pachatele," upozorňuje Radka Pavlišová z TI.

Dokazování nepřímého úplatkářství je výrazně obtížnější, neboť zdánlivě neexistuje spojení. Obtížně se prokazuje, zda podplácená osoba měla možnost ovlivnit například rozhodování úřadu. K tomu je třeba rozplétat klientelistické sítě, kde se objevují úředníci a na druhé straně kmotři a lobbisti.

„Korupce je v současné době sofistikovanější, než kdy dříve. Pravidlem jsou účelové propletence firem, praní peněz přes daňové ráje nebo politické krytí. Jedinou cestou proti tomuto trendu je specializovat státní zástupce a policii na finanční kriminalitu, daňové úniky a praní peněz, dát jim dostatek prostředků a maximální nezávislost," potvrzuje ředitel TI David Ondráčka.

„Na zřízení tohoto speciálního útvaru jsem v rámci přípravy zákona o státním zastupitelství trvala a v návrhu obsažen je. V nejbližší době by návrh zákona měla projednat vláda," dodává Karolína Peake.

Při hodnocení případu se soudy dle Martina Nováka z TI zlepšují, avšak nadále mnoha pachatelům je odpuštěno pro jejich dosavadní bezúhonnost.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama