Odcházející Klaus dál kolem sebe kope. A zase Havel!

Praha - Končící prezident Václav Klaus uvedl, že jeho pohled a pohled bývalé hlavy státu Václava Havla na svět byl vždy diametrálně odlišný, a to prakticky ve všem.

Václav Klaus, prezident ČR

Klaus v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že jde o jeho stálý postoj. Dodal, že tím, kdo začal s útokem, nebyl on a připomněl Havlův takzvaný rudolfinský projev.

Rudolfinksý projev Václava Havla v Rudolfinu k oběma komorám Parlamentu České republiky přednesl dne 9. prosince 1997 v Dvořákově síni pražského Rudolfina tehdejší prezident České republiky Václav Havel.

Projev byl vyvrcholením politické krize, která byla patrná v celém roce 1997. A nebyla to pouze krize důvěryhodnosti politiků (např. neoprávněné užívání akademického titulu předsedou ODA Janem Kalvodou), ale i krize důvěryhodnosti celých politických stran (nevyjasněné financování ODS a ODA), krize důvěry v úspěšné pokračování ekonomických reforem (ekonomické balíčky) a v neposlední řadě i celkovou krizí ve společnosti (tzv. blbá nálada).

S Havlem prý Klaus mnohokrát mluvil "normálním způsobem", připustil ale i vyhrocenější okamžiky. "Nikdy, ani vteřinu jsem nezakrýval, že můj pohled na svět je od jeho pohledu diametrálně, zásadním způsobem odlišný, a to bych řekl skoro absolutně ve všem, ale to jsem nikdy nezakrýval," prohlásil Klaus.

S otevřeným útokem tedy podle Klause prý začal Havel. "To dobře všichni vzpomenou na slavný rudolfinský projev. Do té doby já jsem ani slovo, desetinové, takové vůči Václavu Havlovi nikdy neřekl, to udělal on, nikoli já," řekl Klaus. Nedávno pro polský časopis "Do rzeczy" označil Havla za extrémního levičáka, který bořil existující lidský řád a chtěl elitářskou postdemokracii.

Politolog Jiří Pehe k tzv. Rudolfinskému projevu ale říká: "Politický mýtus, který se okolo tohoto projevu vytvořil, tvrdí, že projev byl jakýmsi zbabělým pokusem kopnout si do největšího Havlova soupeře Václava Klause v okamžiku, kdy se rozpadla jeho vládní koalice a pod tíhou sponzorských skandálů se štěpila i Klausova vlastní strana. Ve skutečnosti Havel začal psát projev mnohem dříve, než krize v listopadu 1997 začala. Kvůli jeho nemoci musela být také odložena o několik týdnů společná schůze parlamentu, na které projev nakonec zazněl."

"Už z toho vyplývá, že Havel nepsal projev až po pádu Klausovy vlády, ba dokonce ani v době, kdy se Klausova vláda začala rozpadat. Hlavním důvodem pro napsání projevu, tak jak byl nakonec napsán, také nebylo si vyřizovat účty s Klausem. Byla jím Havlova prezidentská kandidatura," uzavírá Pehe.

O premiéru Petru Nečasovi (ODS) včera Klaus řekl, že po ideové stránce od něj není moc vzdálený, ale že když se dívá na jeho praktické premiérování, musí občas nesouhlasit.

Z vývoje v ODS, kterou založil, je smutný. "Já jsem z toho smutný, jak se strana vyvíjí, a nevím, co se s tím dá dělat," řekl. "Já myslím, že ta strana se proměňuje, proměňuje se logicky, proměňuje se generačně, mění se doba, přicházejí jiní lidé do politiky," podotkl. Je přesvědčen, že v ODS je mnoho lidí, kteří vidí situaci stejně jako on a kteří ho vyzývají k návratu.

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Související:

Právě se děje