Okamura zkritizoval českou demokracii! Proč?

Praha – V minulém roce byl do Senátu zvolen Tomio Okamura, který napjal své síly k tomu, aby se v České republice prosadilo více prvků přímé demokracie, jako například referenda za odvolání zvolených zástupců. Pro server EuroZprávy.cz Okamura odpověděl na několik otázek. Mimo jiné uvedl, co si myslí o rozhodnutí Ústavního soudu nezrušit aboliční část novoroční amnestie prezidenta Václava Klause.

Tomio Okamura
doporučujeme

Loni na podzim jste byl zvolený do Senátu. Jak po pěti měsících hodnotíte své rozhodnutí kandidovat?

Nijak - věděl jsem, do čeho jdu, práci senátorů jsem znal. Samozřejmě mám trochu větší pocit bezmoci - na straně jedné se na mě hrnou stovky žádostí a proseb o pomoc od lidí z celé republiky, na druhé straně si o trochu víc a bolestně uvědomuju bezmoc, kterou mám jako jednotlivec i jako jednotlivý senátor. Nemám reálnou sílu pomoci většině lidí, kteří se na mě obracejí, protože nemám většinu v Parlamentu, abych mohl věci systémově měnit. To dost deprimující. Ale je to další silný impuls pracovat a bojovat za principiální změny a pokusit se získat silnější mandát.

Jste známý mimo jiné pro snahu prosadit více prvků přímé demokracie v České republice. Cítíte v Senátu vůli pro prosazení některých z nich?

Senátoři jsou přímo volené osobnosti - takže oni z přímé demokracie mít strach nemusí - oni tím sítem přímé volby prošli. A jsou díky tomu více osobnosti v tom, že nejsou natolik závislé na stranickém rozhodování. Ale Senát je v dnešním systému v podstatě nevýznamný. Důležitá je Poslanecká sněmovna, ta má podle stávající legislativy hlavní rozhodovací moc a sílu.

V souvislosti s tím se objevuje otázka, zda není vhodnější, když jé přímá demokracie posilovaná přirozeně s vývojem. Například na Slovensku byla přímá volba prezidenta zavedena až poté, co volba několikrát skončila patem a země byla delší dobu bez prezidenta. Jak hodnotíte tuto myšlenku?

Nerozumím, co máte na mysli tím vývojem. My si patové situace v politice už užili za posledních dvacet let dost a vývoj ukázal, že poměrný systém v našem pojetí je kořenem zla - byl jím za první republiky, je jím dnes a je jím ostatně i v ostatních zemích - jako například Itálie.

Jste spokojený s tím, jak dopadla první přímá volba prezidenta v České republice?

Přímá volba ukázala, že lidé přímou volbu chtějí a že dokáže lidi aktivizovat a přivést k zájmu o věci veřejné. Volba ovšem ukázala chyby systému - to, že mě ministerstvo vnitra protiústavně vyřadilo a že žádný soud nevyhověl mému ústavnímu požadavku na soudní přezkum, je otřesné.

V úterý Ústavní soud rozhodl o tom, že rušit druhý článek novoroční amnestie nebude, protože necítí, že by měl právo do této pravomoci prezidenta zasahovat. Co si o tomto argumentu myslíte?

Ústavní soud jedná v poslední době přesně proti svým rozhodnutím. Mnohokrát kritizoval obecné soudy za právní formalismus a doporučoval nadřadit liteře zákona jejího ducha. Prezident má bezesporu ústavní právo zastavit trestní řízení tzv. abolice - jenže, podle mě tato pravomoc odporuje ústavě a jejímu duchu. Právo na spravedlnost a spravedlivý proces je absolutní priorita, a jestliže toto právo prezident amnestií pošlapává, pak koná protiústavně a proti svému prezidentskému slibu i proto demokratickému řádu. A ustanovení ústavy, které je protiústavní, musí Ústavní soud škrtnout - je tu přece právě proto, aby napravoval takovéto systémové chyby.

Pravomoc prezidenta vyhlásit amnestii je daná v Ústavě bez limitů, což jen dokazuje amnestie Václava Klause. Měla by Ústava ČR projít změnou v této oblasti?

Jak jsem řekl - abolice neboli zastavení trestního stíhání je protiústavní pravomoc. Můžu udělit milost, ale nesmí přece porušovat práva třetích osob na spravedlnost.

Myslíte, že v této situaci má šanci na úspěch žaloba na prezidenta Václava Klause pro velezradu, pod kterou jste i Vy podepsaný?

V normální demokratické zemi ano. V pseudodemokracii ovládané politickými oligarchiemi samozřejmě ne.

Témata: Tomio Okamura
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama