Peake a Schwarzenberg sepsuli Zemanův projev

Praha - Nový prezident Miloš Zeman neřekl podle vicepremiéra Karla Schwarzenberga ve svém inauguračním projevu nic o své budoucí politice. Tři cíle, které si dnes Zeman stanovil, za vytýčení takové politiky Schwarzenberg nepovažuje.

Karel Schwarzenberg /TOP 09/, předseda strany a ministr zahraničí
doporučujeme

Šéf diplomacie pokládá za samozřejmé, že prezident má být neutrální a přispívat k rozšíření dobra. Schwarzenberg také neočekával, že Zeman řekne, že bude přispívat k dalšímu vytunelování české společnosti, "bojůvkám s holými hlavami" a že bude "nadšeným podporovatelem novinářství v Čechách".

V podobném směru hovořil také Schwarzenbergův první místopředseda z TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Jeho zarazilo, že Zeman ve svém projevu "na jednu stranu adoroval opoziční smlouvu, na druhou ale vyhlašoval boj kmotrovským strukturám". "Jako by bývalý šéf vlády zapomněl, že opoziční smlouva tyto struktury zrodila," řekl Kalousek.

Vicepremiérka a šéfka strany LIDEM Karolína Peake podle serveru novinky.cz pochválila Zemana za projev přednesený spatra, upozornila však, že už ve svém projevu rozděloval, přestože se prezentuje jako prezident, který chce sjednocovat. "Na jednu stranu říká, že chce být prezidentem, který sjednocuje, který nerozděluje, ale zároveň v dalších větách už říká, že podá pomocnou ruku těm, kdo chtějí majetková přiznání, těm, kteří jsou dolními deseti milióny. Ne těmi privilegovanými, a to už trochu zase dalším rozdělením je," řekla Peake.

Zeman a Peake se nemají v lásce už delší dobu. Miloš Zeman totiž od svého zvolení prezidentem už dvakrát stačil vyzvat k předčasným volbám do Poslanecké sněmovny. Jako jeden z hlavních důvodů uvedl, že součástí vládní koalice je i strana LIDEM, která vznikla odštěpením od Věcí veřejných.

"Je-li vláda držena stranou, která nevzešla ze svobodných voleb, tak se domnívám, že by bylo na místě, aby byly předčasné volby a aby se do parlamentu dostaly ty strany, které mají aspoň pět procent," řekl doslova Zeman. Vládní strana LIDEM nemá podle něj oporu ve volbách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 09:22 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Stát plánuje pro neziskovky na rok 2022 dotace 8,5 miliardy

11.06.2021 16:36 Stát plánuje v příštím roce poskytnout neziskovým organizacím na prospěšné projekty 8,49 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama