Zeman se s rodinou stěhuje do Lumbeho vily, chce psa. A navštíví vojáky v Afghánistánu

Praha - Prezident Miloš Zeman s rodinou bude v době svého mandátu bydlet v Lumbeho vile u Jeleního příkopu nedaleko Pražského hradu. Zeman to uvedl v pořadu Partie televize Prima. Na stejném místě žil donedávna Václav Klaus.

Lumbeho vila je pozdně klasicistní objekt, který se nachází v severozápadní části pražských Hradčan v ulici U Brusnice západním směrem od Jízdárny Pražského hradu severně od horního konce Jeleního příkopu (kde se nachází i místní tenisový kurt) nedaleko od hradčanského Nového světa.

Svůj výběr Zeman v televizi zdůvodnil přáním žít v blízkosti přírody a tím, že jeho žena Ivana si přeje psa. Doplnil, že už má vybráno konkrétní štěně zlatého retrievera.

Zemanův tým krátce po páteční inauguraci uvedl, že nový prezident si nejprve prohlédne místa, kde by mohl bydlet, a teprve poté si vybere. Kromě vily po Klausovi bylo možností takzvané Masarykovo apartmá v jižním křídle Nového královského paláce. Zeman dnes poznamenal, že tento byt už fakticky neexistuje, protože část prostor zabrali úředníci prezidentské kanceláře.

Zeman dosud při pobytu v Praze využíval sídlištní byt ve Stodůlkách. Spojován je ale především se vsí Nové Veselí na Vysočině, kde v minulých letech strávil mnoho času.

Lumbeho vila je pozdně klasicistní objekt, který se nachází v severozápadní části pražských Hradčan v ulici U Brusnice západním směrem od Jízdárny Pražského hradu severně od horního konce Jeleního příkopu (kde se nachází i místní tenisový kurt) nedaleko od hradčanského Nového světa. Do roku 2013 ji užíval president ČR Václav Klaus, který zde bydlel se svojí manželkou Livií Klausovou. Od roku 2013 ji bude užívat jeho nástupce, prezident Miloš Zeman.


Zeman navštíví vojáky v Afghánistánu


Prezident Miloš Zeman chce navštívit české vojáky v Afghánistánu. O přesném termínu se zatím jedná. Prezident podotkl, že si práce vojáků v misi váží, zahraniční operace jsou podle něj jednou ze dvou základních rolí armády. Za tu druhou pokládá účast vojáků v integrovaném záchranném systému.

Zeman se dotkl i toho, že ve vládě nyní chybí ministr obrany, resort vede dočasně premiér Petr Nečas (ODS). Podle Zemana je tato otázka skutečně v první řadě věcí předsedy vlády. "Chápu, že teď rok a čtvrt před volbami se do toho nikomu nechce," podotkl Zeman. Soudí, že ten, kdo do ministerského křesla nakonec usedne, projeví odvahu.

Role armády v budoucnu?

Prezident vidí dvě základní role pro českou armádu. První je její účast v integrovaném záchranném systému, tedy pomoc například při povodních či při jiných živelných katastrofách. Druhou rolí je podle Zemana právě účast v misích, protože vojáci disponují například kvalitními speciálními silami či jednotkou určenou pro boj s následky zbraní hromadného ničení. Je podle něj lepší, aby se boj proti mezinárodnímu terorismu odehrával daleko od České republiky.

Prezident pak připomněl, že česká armáda má například jen tři desítky tanků, a k teritoriální obraně tak není příliš využitelná.

Připomněl chystanou operaci Evropské unie v africkém Mali, kde nyní francouzští a afričtí vojáci bojují s islamistickými povstalci.

Nový prezident, který je vrchním velitelem armády, také v televizi připomněl, že má modrou knížku kvůli srdeční vadě.

Piráti a STAN představili desítky expertů, které chtějí do vlády

22.06.2021 16:28 Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k…

Doporučení rozpočtové rady nejsou vhodná a udržitelná, míní Schillerová

22.06.2021 15:36 Aktualizováno Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády…

Sněmovna asi vydá Lubomíra Volného k stíhání

22.06.2021 14:32 Sněmovna asi vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání.…

Kritické hodnocení veřejných financí rozpočtovou radou je oprávněné, míní…

22.06.2021 14:27 Kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je…

Češko řeší jen to, kolik to bude stát. Experti a ekonomové kritizují…

22.06.2021 12:50 Ekonomové, investoři a další osobnosti kritizují plánovaný rozpočet na předsednictví České…

Soud propustil z vězení Kottovou z Rathovy korupční kauzy

22.06.2021 12:48 Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si…

Babiš stejně jako Zeman nepovažuje stažení vojsk z Afghánistánu za správné

22.06.2021 12:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) stejně jako prezident Miloš Zeman nepovažuje stažení spojeneckých vojsk…

Milion chvilek chystá kontaktní kampaň na podporu koalic proti hnutí ANO

22.06.2021 11:30 Spolek Milion chvilek chystá kontaktní kampaň mezi voliči namířenou na podporu koalic, které mají…

Premiér Babiš ke koronaviru: Nesmíme zopakovat chyby z loňského léta

22.06.2021 09:56 I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na…

Zeman stále považuje odchod z Afghánistánu za chybu, kterou je třeba…

22.06.2021 09:49 Prezident Miloš Zeman stále považuje stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu za chybu. Je třeba…

Související:

Právě se děje