Nechybělo mnoho a Klaus vyhlásil válku?

Praha – Dnes již bývalý prezident Václav Klaus na svůj úřad nestačil. Jednoduše k takovéto reprezentativní funkci podle politologa a historika Jana Berwid-Buquoye nedorostl.

Václav Klaus
doporučujeme

O Klausově neschopnosti reprezentovat svědčí dle historika už jen ten fakt, že si při projevu Václava Havla provokativně četl noviny. A to i přes to, že byl Havel mezinárodně uznávaný, dočkal se například aplausu v americkém kongresu, zatímco Klaus do pozvání do USA za celých deset let neobdržel.

Ale na to stranický aparát vůbec nepohlížel, když Klause zvolil dvakrát prezidentem. „Vrcholným straníkům jde často pouze o to, mít v čele někoho, kdo je bude chránit, aby si mohli udržet svá mocenská postavení. Ona mocenská postavení se časem mohou měnit v mafiánská hnutí a pragmatická „kmotrovství", končící v bezohledném tunelování," uvádí na blogu Aktuálně.cz.

To, že Klaus zločiny chrání, se ukázalo při novoroční amnestii, která svým nebývalým rozsahem hnula žlučí mnoha lidem. Ačkoli se Klaus v Chile ukázal jako pouhý kleptoman, ozývají se názory, že s tuneláři spolupracoval. „Vždyť to bylo jeho mocenské postavení, které jim umožnilo jejich beztrestný návrat do společnosti," dodává.

Podle Berwid-Buquoye měl být Klaus zbaven úřadu již dávno, neboť zdržoval celou Evropskou unii kvůli Lisabonské smlouvě a ochromil Ústavní soud. Amnestie byla jen další ukázkou, že v roli prezidenta neměl co pohledávat. Je však nepředstavitelné, že by premiér Petr Nečas odhodlaně vyvíjel na Klause nátlak, aby odešel.

Klaus byl nepřijatelný pro našeho hlavního spojence, kterým jsou USA. Berwid-Buquoy to přirovnává k situaci, kdy by za minulého režimu nemohl Gustáv Husák do Moskvy. Klaus podle něj nereprezentoval národ, ale obtěžoval tamní zvrhlými názory.

„Buďme opravdu alespoň rádi, že nikomu nevyhlásil válku a tím se nepostaral o definitivní vyhlazení českého národa v nějakém, absolutně bezvýznamném a pouze v jeho hlavě existujícím konfliktu," dodává upozorňujíc na Klausovy extrémy.

Témata: Václav Klaus
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama